ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Uszczelka pod głowicą – wyrok?

Głowica przed i po naprawie

Wielu z nas widząc uciekający płyn z chłodnicy, biały dym za samochodem czy nawet bomblującą wodę w zbiorniczku wyrównawczym i wstawiając samochód do warsztatu samochodowego obawia się trzech słów – uszczelka pod głowicą. Za co odpowiada jednak sama uszczelka pod głowicą i czy zawsze powyższe objawy wiążą się z oznakami jej uszkodzenia i koniecznością skomplikowanej, a zarazem drogiej wymiany?

Uszkodzona uszczelka pod głowicą – co robić, jak działać?

Uszczelka pod głowicą odpowiada za łącznie głowicy z blokiem silnika, aby tworzyły one całość. Jest to element wykonany z dużą precyzją w związku z panującym ciśnieniem oraz pracą w skrajnie różnych temperaturach. Wbrew pozorom samodzielne uszkodzenie uszczelki pod głowicą nie jest wcale takie proste i większość przypadków związanych z ich uszkodzeniem wynika jedynie ze starości danego silnika i przejechanych kilometrów lub po prostu z wady fabrycznej danej uszczelki.

Po czym poznać uszkodzenie uszczelki pod chłodnicą?

Najczęstszymi objawami uszkodzenia uszczelki pod głowicą są biały dym wydostający się z rury wydechowej, bomblująca woda w zbiorniczku wyrównawczym, puchnące węże wodne czy też przegrzewający się silnik. Warto pamiętać jednak o tym, że nie zawsze są to objawy związane z uszkodzeniem uszczelki pod głowicą, a wynikać one mogą ze znacznie mniejszych niedomagań naszego samochodu. Ile kosztuje wymiana uszczelki pod głowicą? Koszty wymiany uszczelki pod głowicą uzależnione są od modelu naszego samochodu oraz zastosowanego silnika – są to koszty idące jednak przynajmniej w setki złotych, zaś w przypadku nowych pojazdów wymiana takiej uszczelki może kosztować nawet kilka tysięcy złotych!

Dbajmy o silnik! Podsumowując, jeżeli będziemy odpowiednio dbali o nasz silnik, przede wszystkim o nasz układ chłodzenia, to nie powinniśmy się obawiać uszkodzenia, czy raczej przepalenia uszczelki pod głowicą, a tym samym konieczności ponoszenia późniejszych kosztów remontu całej jednostki napędowej.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *