ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Jak przejść z oleju mineralnego na syntetyczny?

Każdy właściciel samochodu chce, aby silnik jego pojazdu działał sprawnie i bez zarzutów przez długie lata i setki tysięcy przejechanych kilometrów. Jedną z kluczowych spraw decydujących o żywotności silnika jest odpowiedni dobór oleju silnikowego, zapobiegającemu tarciu i smarującemu wszystkie elementy silnika. Okazuje się, że przejście z jednego typu oleju silnikowego na inny nie jest sprawą tak prostą, jak mogłoby się nam wydawać.

Olej mineralny czy syntetyczny?

Wiele słyszy się o problematycznym przejściu z oleju mineralnego na syntetyczny, ale właściwie mało kto wie, o co w tym wszystkim chodzi. Olej mineralny jest produktem powstającym w wyniku rafinacji ropy naftowej, która w dalszych etapach jest uszlachetniania. Z racji swojego pochodzenia olej mineralny jest stosunkowo tani i najbardziej rozpowszechniony. Olej syntetyczny natomiast to produkt otrzymywany już w wyniku syntezy chemicznej, który cechuje się znacznie lepszą niż w przypadku oleju mineralnego lepkością oraz odpornością na działanie wysokich temperatur, które w silniku zawsze występują przy normalnej pracy. Obecnie oleje mineralne zalecane są do zalewania silników aut stosunkowo starych, które mają wysokie przebiegi i mogą brać olej. Uzupełnianie oleju mineralnego jest tańsze od syntetycznego, zresztą starsze silniki są przystosowane do tego typu oleju. W przypadku nowszych samochodów lub pojazdów z silnikiem diesla z reguły zaleca się droższe, ale mające lepsze parametry oleje syntetyczne. Wynika to z coraz mniejszych jednostek napędowych, które podczas wytwarzania energii emitują znacznie więcej ciepła niż było to w starszych pojazdach. Takie silniki muszą być zalewane olejem odpornym na wysokie temperatury.

Czy można dokonać przejścia z oleju mineralnego na syntetyczny?

Oczywiście można zmienić olej silnikowy z mineralnego na syntetyczny, jednak powinna być to decyzja przemyślana i skonsultowana z mechanikiem. Trzeba uważać, bowiem jeśli auto pracuje już pewien czas na oleju mineralnym to zastosowanie syntetyku może spowodować wypłukanie zgromadzonych w silniku nagarów, rozszczelnienie kanałów olejowych, co może spowodować nawet zatarcie silnika. Nie zawsze dobre chęci wystarczą, czasem lepiej będzie zostawić stosowany dotychczas typ oleju. Warto również sprawdzić zalecenia producenta odnośnie danej marki i przebiegu, na tej podstawie dobierając odpowiedni olej. Przejście z mineralnego na syntetyk zawsze będzie się jednak wiązało z ryzykiem, o czym warto pamiętać.

2.5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *