Jeszcze kilka lat temu urządzenie to było elementem wyposażenia jedynie samochodów wyższej klasy. Z biegiem czasu stało się standardem, który podnosi nie tylko komfort podróżowania, ale także bezpieczeństwo. Pomimo jej olbrzymiej popularności wielu kierowców, szczególnie w okresie zimowym nie korzysta z niej w odpowiedni sposób. Jak zadbać o klimatyzację w samochodzie zimą? Co należy robić, by latem działała bezawaryjnie?
Stabilizacja temperatury i osuszanie
Kiedy jest włączona, nie tylko chłodzi, czy podgrzewa powietrze w kabinie pasażerskiej, ale także osusza je. Schładzanie lub podgrzewanie szyby pozwala ustabilizować temperaturę wewnątrz samochodu, a osuszanie zapobiega parowaniu szyb, gdy na zewnątrz jest mgła lub pada deszcz. Z tego powodu klimatyzacja powinna być wykorzystywana w ciągu całego roku. Szyby parują szczególnie jesienią i zimą, gdy wilgotność powietrza jeszcze bardziej wzrasta, a na butach, czy odzieży dostaje się dodatkowa wilgoć w postaci śniegu.
Urządzenie, z którego nie korzystamy, psuje się
Jeśli klimatyzacja przez dłuższy czas nie jest uruchamiana, szybciej się zużywa. Dlaczego tak się dzieje? Systematyczne korzystanie z urządzenia zapobiega zatarciu jej najdroższego elementu – sprężarki. Gdy klimatyzacja przez dłuższy czas jest w bezruchu, olej osadza się na poszczególnych elementach układu, a nie na sprężarce. W efekcie, po uruchomieniu układu sprężarka początkowo pracuje bez odpowiedniego smarowania. Z tego powodu przerwa w pracy klimatyzacji, niezależnie od pory roku nie powinna trwać dłużej niż 7 dni. Dla sprawności działania układu klimatyzację wystarczy uruchamiać na 15 min.
Kontrola, osuszanie, oczyszczanie z grzybów
Aby zapewnić jak najdłuższe działanie klimatyzacji, przynajmniej raz w roku powinniśmy zadbać o jej serwis w wyspecjalizowanym zakładzie. W trakcie takiej usługi powinna zostać przeprowadzona kontrola szczelności klimatyzacji, w razie potrzeby osuszenie, uzupełnienie czynnika chłodzącego, którego co roku ubywa ok. 15%, czy oczyszczenie z baterii i grzybów. Powinniśmy zadbać również o wymianę filtrów kabinowych.
Wszystkie te działania znacznie wydłużą działanie klimatyzacji, ale co ważniejsze zwiększą bezpieczeństwo i komfortowe podróżowanie przez cały rok.