ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Awaria skrzyni biegów – naprawić czy kupić używaną?

Skrzynia biegów to element samochodu, bez którego jazda nie byłaby możliwa. Jednocześnie, jest ona narażona na możliwość wystąpienia awarii po uzyskaniu przebiegu 150 tys. – 250 tys. kilometrów. Jest to oczywiście zależne zarówno od samochodu, jakości skrzyni oraz techniki jazdy. Niektórzy kierowcy mogą zauważyć pierwsze objawy wcześniej, inni znacznie później. Co robić, gdy wystąpi awaria? Czy warto naprawiać skrzynię biegów? Czy może lepiej kupić używaną na tzw. szrocie?

Kiedy nowe, a kiedy używane?

Rozważając to zagadnienie, należy wyróżnić skrzynie biegów manualne i automatyczne. Różnią się one zarówno ilością możliwych usterek, jak i stopniem ich zaawansowania. Skrzynie manualne zawierają zdecydowanie mniej części, które mogą ulec uszkodzeniu. Zazwyczaj są to proste awarie mechaniczne, typu wytarte łożyska. W przypadku skrzyń automatycznych do zestawu awaryjnego dochodzą jeszcze elementy elektroniczne oraz dodatkowe urządzenia mechaniczne i elektrohydrauliczne. Z tego względu, skrzynie automatyczne nie powinny być w żadnym wypadku wymieniane na używane. Pamiętajmy, że kupując część po kimś, nigdy nie mamy pewności, w jakim ona jest stanie, a sprawdzenie wszystkich elementów ze stuprocentową pewnością graniczy z cudem. Przy dużej ilości elementów, które mogą ulec awarii, zachodzi też podwyższone ryzyko zakupu części uszkodzonej.

Manualne skrzynie biegów, jakie opcje w przypadku awarii?

Pozostaje do rozważenia co zrobić ze skrzynią manualną. Produkty ręczne, jako mniej narażone na awaryjność, zdecydowanie bardziej nadają się do zamiany na nowe. Ryzyko zakupu części uszkodzonej jest znacznie mniejsze. Jednak i w tym przypadku odradzamy takie rozwiązanie. Kupno przysłowiowego kota w worku, nigdy nie jest właściwym krokiem. Nawet jeśli używana skrzynia nie jest uszkodzona, nie mamy pewności w jakim jest stanie, jaki ma czas eksploatacji i kiedy zaskoczy nas awarią. Dokonując naprawy swojej skrzyni biegów, zyskujemy pewność, że usterka została naprawiona i wiemy mniej więcej, na jaki kolejny czas użytkowania możemy liczyć. Koszty naprawy mogą wydawać się wysokie, ale jeśli weźmiemy pod uwagę ile wyniesie nas montaż używanej skrzyni, sprawdzenie jej stanu i działalności, okazuje się, że cena naprawy nie jest taka straszna i zdecydowanie warto postawić na takie rozwiązanie.

W grę wchodzi jeszcze profesjonalna regeneracja skrzyń biegów, którą wykonuje dla nas firma BORATO.5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *