ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Zgubiona tablica rejestracyjna – co zrobić w takiej sytuacji?

tablica rejestracyjna zagubiona

Tablice rejestracyjne na pojazdach są zazwyczaj wsuwane do ramek na pojeździe. W ten sposób montowane mogą szybko ulec zgubieniu lub kradzieży. Poniżej poradnik, co należy zrobić ze zgubioną tablicą rejestracyjną i dlaczego zgłoszenie na policję jest takie ważne.

Zgubiona tablica rejestracyjna trafia w niepowołane ręce – co wtedy?

Tablicę rejestracyjną można zgubić w łatwy sposób. Możemy ją zgubić podczas jazdy, a dopiero na miejscu zauważymy jej brak. Tablica może zaginąć podczas większych opadów deszczu, śniegu, podczas kolizji drogowej, stłuczki. Zdarzają się sytuacje, że dochodzi do ich kradzieży. Zadajemy sobie pytanie: po co komuś nasza tablica? Jeżeli znajdzie ją ktoś uczciwy to odniesie na policję lub zwróci do Wydziału Komunikacji. Gorzej, jak trafi do innych osób. Znalezione tablice rejestracyjne są świetnym narzędziem do popełnienia przestępstwa. Jeśli ktoś zatankuje auto na stacji paliwowej i odjedzie na naszych numerach, albo popełni inne przestępstwo autem z naszymi numerami – będziemy mieli szereg nieprzyjemności. Zagubienie tablicy rejestracyjnej oraz kradzież należy zgłosić odpowiednim organom. W pierwszym przypadku wystarczy zgłosić się do Wydziału Komunikacji, natomiast kradzież zgłaszamy na policję. W Wydziale Komunikacji składamy wniosek o wyrobienie wtórnika tablic. W tym roku weszły nowe przepisy stanowiące o tym, że jeżeli zgubiliśmy jedną tablicę rejestracyjną lub zniszczyliśmy ją to i tak dostaniemy dwie nowe za opłatą 93 złotych. W razie kradzieży, lepiej będzie przerejestrować auto na nowe numery rejestracyjne.

Czy wystarczy złożyć wniosek?

Niestety, nie. Wraz z wnioskiem musimy przedłożyć:

  • dowód osobisty,
  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu (jeżeli jest wydana),
  • tablicę rejestracyjną (jeżeli posiadamy),
  • pełnomocnictwo, jeżeli z wnioskiem nie ubiega się właściciel.
  • Niektóre Wydziału Komunikacji zażądać mogą ważnego OC

Jak zamontować tablice rejestracyjne?

Sama ramka nie wystarczy. Lepiej będzie, jeśli je dodatkowo przynitujemy do samochodu lub innego pojazdu. Dobrym pomysłem jest także przykręcenie ich śrubami. Należy pamiętać, że za brak tablicy rejestracyjnej, policja może nam wystawić mandat karny, a nawet zabrać dowód rejestracyjny. Wiąże się to z większymi wydatkami finansowymi.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *