Jeśli zauważymy, że silnik naszego samochodu pracuje nierówno, słabo przyspiesza lub za dużo pali, niech to będzie dla nas znak, że coś złego może dziać się z sondą lambda. Sonda lambda to czujnik, który mierzy zawartość tlenu w spalinach. Sonda ma za zadanie wysyłanie sygnałów do komputera silnika, który na tej podstawie ocenia, czy cały proces spalania przebiega prawidłowo oraz oblicza dawkę paliwa, jaka musi być przekazywana do cylindrów. W najnowszych, bardziej nowoczesnych samochodach można zaobserwować dwie sondy lambda: jedna umieszczona jest przed katalizatorem, druga natomiast zaraz za nim.
Jakie są główne objawy usterki sondy?
Przede wszystkim kiedy któraś z sond zacznie źle funkcjonować, wówczas na desce rozdzielczej wyświetli się kontrolka „check engine”. Może również okazać się, że sonda działa, jednak dane jakie przesyła do komputera są błędne. Jeśli natomiast sonda przekłamuje dane, wówczas silnik będzie działał nierówno, nie będzie miał mocy i będzie słabo przyspieszał oraz spalanie paliwa będzie wyższe. W razie wystąpienia któregokolwiek z wymienionych powyżej objawów, należy jak najszybciej udać się do warsztatu samochodowego w celu diagnozy problemu.
Co może spowodować złe działanie sondy?
Sondy działają w bardzo trudnych warunkach, a więc większość producentów zaleca ich wymianę co 50 tys. – 160 tys. km. Końcówka sondy umieszczona jest wewnątrz przewodu spalinowego, gdzie ma styczność z bardzo gorącymi spalinami. Z kolei jej korpus znajduje się na zewnątrz wydechu gdzie ma kontakt z wodą, brudem, błotem i solą. Sonda może również zepsuć się przed upływem 50 tys. km pod wpływem nadmiernej ilości spalanego oleju lub zatankowania benzyny bezołowiowej. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, iż żywotność sond skraca jazda na gazie, ponieważ powoduje ona wzrost temperatury spalin. Należy pamiętać, że sondy muszą działać precyzyjnie, dlatego nie należy zwlekać z ich wymianą w momencie, kiedy jest to wskazane.
Wymiana sondy lambda
Aby wymienić sondę należy udać się do warsztatu samochodowego, gdzie wykwalifikowany personel najpierw oceni, czy powodem nieprawidłowego działania silnika jest sonda. Jeśli zajdzie taka potrzeba wówczas sonda lambda zostanie wymieniona i będzie można wrócić do codziennej eksploatacji samochodu.
Witam. Wczoraj po zatankowaniu paliwa (diesel VERVA, 20 litrów) w Hyundai i40 zapaliła mi się kontrolka Check Engine. Po podpięciu pod komputer wyskoczył błąd P2196000 – Sygnał z sondy lambda wskazujący stale mieszankę bogatą (zespół 1/czujnik 1). Dodam, że auto nie straciło mocy, silnik pracuje normalnie. Pytanie moje – Czy zatankowanie lepszego paliwa może być przyczyną wyskoczenia tego błędu i czy po dolaniu słabszego paliwa problem może zniknąć czy lepiej jechać zdiagnozować ten błąd?