ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Parujące szyby w samochodzie – diagnoza i zapobieganie

para szyby samochód

para szyby samochód

Sezon jesienny i zimowy jest najgorszym czasem dla kierowców. Niewątpliwie parujące szyby w samochodzie utrudniają życie kierowcom. Jazda staje się niekomfortowa, a czasem niebezpieczna. Dlaczego parują szyby w samochodzie i jak temu zapobiec? Poniżej kilka ważnych informacji na ten temat.

Skąd parujące szyby w samochodzie?

Zaparowane szyby w samochodzie ograniczają widoczność na drodze. Problem ten dotyczy także aut sprawnych mechanicznie. Skąd więc para na szybie? Przyczyn jest wiele. W okresie jesieni i zimy często wahają się temperatury. Częściej niż zwykle pada deszcz i śnieg, co powoduje wilgoć wewnątrz auta. Jeżeli szyba będzie zabrudzona, to szybciej osadza się na niej para niż na czystej szybie. Wilgoć do samochodu może się przedostać przez nieszczelne nadwozie, np. przez zużyte uszczelki drzwi i klapy bagażnika. Nie używanie wentylacji jesienią i zimą powoduje złą cyrkulację powietrza. Klimatyzacja bowiem wpuszcza osuszone powietrze do wnętrza samochodu, tym samym osuszając wilgoć. Jeśli auto nie jest wyposażone w klimatyzację wystarczy włączać nawiew. Zapchany filtr kabinowe również jest przyczyną parujących szyb w aucie.

Pozbądź się zaparowanych szyb w samochodzie i ciesz się komfortem jazdy!

Zachowanie czystości to podstawa. Przede wszystkim należy przewietrzyć samochód, odkurzyć go, wyczyścić kokpit i dokładnie umyć szybę. Czynności te pomogą w pozbyciu się istniejącej już pary i utrudnią osadzanie się nowej na przyszłość. Można nabyć w sklepie lub stacji paliwowej specjalne środki chemiczne, które zapobiegają powstaniu pary. Wystarczy przemyć takim płynem szybę, a pozostanie niewidzialna powłoka. Dostępne są także specjalne pochłaniacze wilgoci. Zawierają one kryształy soli, które absorbują wilgoć z zewnątrz. Umieszcza się je na kokpicie blisko szyby. Wilgoci z samochodu można się pozbyć także domowymi sposobami. Dobrym zabiegiem będzie wyłożenie w samochodzie gazet, ryżu, soli kuchennej lub żwirku dla kota. Produkty te pochłaniają bowiem wilgoć. Na jesień i zimę należałoby zamienić dywaniki z weluru na gumowe. Welur przyciąga wilgoć.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *