ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Filtr cząstek stałych – zmora czy dobrodziejstwo?

Filtr cząstek stałych
Filtr cząstek stałych
Filtr cząstek stałych (fot. Wikipedia)

Jego zadaniem jest oczyszczenie gazów spalinowych z sadzy i popiołu. Filtr cząstek stałych (dpf – diesel particulate filter), bo o nim mowa, instalowany jest w silnikach wysokoprężnych, a jego zastosowanie, umożliwiło pozbycie się efektu czarnego dymu. Czy jednak rzeczywiście jego obecność jest tak zbawienna dla kierowców i ich samochodów?

Co to jest DPF?

DPF to filtr cząstek stałych, którego działanie polega na oczyszczaniu paliwa z cząstek sadzy, które dzięki działaniu dpf, gromadzą się na metalowych lub ceramicznych włóknach, ewentualnie na powierzchni odpowiedniego papieru w przypadku filtrów jednorazowych. Nagromadzona sadza może jednak doprowadzić do zatkania filtru, dlatego, co jakiś czas musi zostać wypalona. Jednym ze sposobów na dokonanie tego, jest dodanie odpowiedniej substancji do paliwa, której zadaniem jest przyspieszenie spalania sadzy. Sposób ten, jest jednak dosyć kosztowny. Inne rozwiązanie opiera się na elektronice silnika. Odpowiedni czujnik, który odpowiedzialny jest za kontrolowanie stanu filtra, w momencie kiedy uzna, że, ten jest już dostatecznie zapchany, przy pomocy odpowiedniego sterownika, uruchamia proces natychmiastowego zwiększenia wtrysku paliwa. Dzięki temu, temperatura cząstek w filtrze zostaje znacznie zwiększona i ulegają one wypalaniu. Żeby ten sposób był skuteczny, należy jednak jechać ok. 15 minut ze stałą prędkością, większą niż 60km/h. W warunkach miejskich jest to niemożliwe do wykonania. Poza miastem, również możemy napotkać na problemy. W praktyce, możliwe jest to tylko na autostradach.

Kłopoty z DPF

DPF potrafi sprawiać wiele problemów, a coraz większa ilość użytkowników silników zaopatrzonych w ten filtr, zgłasza zażalenia. Jednym z najczęstszych kłopotów jest spadek właściwości smarnych oleju, co w efekcie prowadzi do szybkiego zużycia silnika i turbosprężarki. Przyczyną tego stanu jest niedokończenie cyklu dopalania, wspomnianego powyżej, np. przez zwolnienie prędkości, przez co nadmiar niewypalonego paliwa nie zdąży odparować z oleju silnikowego. Wymusza to nawet czterokrotnie częstszą wymianę oleju, nie dając gwarancji pozostawienia sprawności silnika. Kolejnym problemem jest częste wytwarzanie zbyt wysokiej temperatury w układzie wydechowym, co również skraca żywotność silnika.

Usuwanie DPF

Skuteczne usunięcie filtra cząstek stałych, możliwe jest jedynie w profesjonalnym warsztacie. Operacja odbywa się bowiem na dwóch etapach. Pierwszy, stanowi mechaniczne usunięcie filtra. Na drugim jednak, należy przeprowadzić specjalistyczną aktualizację systemu elektronicznego. Należy wgrać sterowniki, które stosowane są przy oprogramowaniu z silnikiem, który nie posiadał takiego filtra.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *