ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Bądź odpowiedzialnym kierowcą, zachowaj odpowiednią odległość!

Jaką odległość należy zachować od poprzedzającego pojazdu?

Jazda samochodem jest umiejętnością, którą chce zdobyć coraz więcej osób. Umożliwia ona możliwość swobodnego poruszania się po mieście, Polsce, świecie i nie wymaga podporządkowywania się rozkładom jazdy komunikacji miejskiej, czy państwowej. W dodatku podróże w kilka osób są znacznie bardziej opłacalnie, niż korzystanie tej samej ilości osób z transportu różnych firm czy przedsiębiorstw. Wycieczki, szczególnie na dłuższe trasy są jednak niebezpieczne i to kierowca ponosi odpowiedzialność za zdrowie i życie swoje jak i pasażerów. Dlatego też należy być czujnym i zachowywać się na drodze odpowiednio do warunków jazdy.

Jaką odległość należy zachować od poprzedzającego pojazdu?

Wielu kierowców spotkało się z przykrymi sytuacjami spowodowanymi zbyt małą odległością między pojazdami. Najczęściej kolizje są przyczyną nagłych zahamowań kierowców jadących z przodu. Na skutek czego gdy odległość nie jest wystarczająca dochodzi do stłuczki, ponieważ osoba prowadząca samochód będąca za nagle zatrzymanym autem nie ma możliwości wyhamowania w tak krótkim czasie, na tak małym odcinku. Możliwe jest jedynie zwolnienie, które jedynie zmniejsza siłę uderzenia. Dlatego też tak ważne jest, aby pamiętać o odpowiedniej odległości. Jeśli chodzi o przepisy ruchu drogowego, to bezpieczna odległość, jaką należy zachować nie jest ściśle określona. Została ustalona jedynie w przypadku poruszania się w tunelach, których długość to minimum 80 m. W tym wypadku samochody o małej masie powinny utrzymywać odległość wynoszącą przynajmniej 5 m, a samochody o większych gabarytach co najmniej 8 m.

Odległość, a bezpieczeństwo

Odległość w warunkach dziennych powinna natomiast być bezpieczna, zapewniać możliwość szybkiego wyhamowania w razie nieoczekiwanych sytuacji mogących pojawić się na drodze. Dlatego też należy oceniać sytuacje na bieżąco i dostosowywać odległość do warunków panujących na drodze. W przypadku poruszania się po mieście, gdy prędkość samochodów jest niewielka można pozwolić sobie na mniejszy odstęp. Jednak podczas jazdy drogami szybkiego ruchu, bądź poza obszarem zabudowania powinno się zachowywać większą odległość, nie tylko ze względu na prędkość, ale możliwość wybiegnięcia na drogę poprzedzającego auta dzikiej zwierzyny.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *