ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Wycena po szkodzie samochodowej – warto przekalkulować gdzie indziej

szkoda samochodowa

szkoda samochodowa

Z roku na rok przybywa w naszym kraju pojazdów samochodowych, co łączy się ze wzmożonym ruchem na drogach. A to z kolei jest przyczyną coraz większej liczby różnego rodzaju kolizji i wypadków. Oczywiście każdy kierowca obowiązkowo ubezpiecza swoje auto, dlatego kiedy zdarzy się stłuczka i samochód zostaje uszkodzony, może spodziewać się odszkodowania z OC sprawcy.

Jak przebiega postępowanie odszkodowawcze?

Po wypadku należy zgłosić szkodę ubezpieczycielowi, który zgodnie z prawem ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Aby jednak to nastąpiło, musi najpierw wycenić szkodę. Dokonuje tego rzeczoznawca, który składa wizytę poszkodowanemu, ale często odbywa się to tylko na podstawie zdjęć. Jeżeli samochód nadaje się do naprawy, szkodę uznaje się za częściową, zaś gdy auta nie opłaca się naprawiać, szkoda jest całkowita. Wycena po szkodzie samochodowej dokonywana jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe w oparciu o specjalistyczne katalogi.
Wybór sposobu rozliczenia, a więc wypłata gotówki czy opcja bezgotówkowa (naprawa samochodu w warsztacie na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego), należy do poszkodowanego.

Zaniżone odszkodowania.

Bardzo często się zdarza, że zakłady ubezpieczeń zaniżają wysokość odszkodowania. Przyczyną jest najczęściej szacowanie kosztów naprawy samochodu z uwzględnieniem jedynie ceny zamienników części samochodowych zamiast części oryginalnych. Bywa, że ubezpieczyciele zaniżają wartość samochodu lub zaniżają stawki godzinowe warsztatu, w którym auto jest naprawiane. Wtedy można złożyć reklamację od zajętego przez ubezpieczyciela stanowiska. Jednak, gdy i to nie przynosi rezultatów, jedyną drogą, by wycena po szkodzie samochodowej była zgodna z poniesionymi stratami, jest droga sądowa.

Różne warianty ubezpieczeń.

Jeszcze na etapie wyboru polisy warto przemyśleć i przekalkulować różne warianty napraw. Wcześniejsze bowiem zapoznanie się z zapisami dotyczącymi sposobu ustalania wysokości odszkodowania oraz zasad jego wypłaty, pozwoli każdemu wybrać najbardziej odpowiadające mu warunki ubezpieczenia i wybrać wariant dla siebie najkorzystniejszy. Na pewno w przypadku, gdy mamy samochód kilkuletni, warto zdecydować się na naprawę bezgotówkową. Zaś przy starszym pojeździe lepiej wybrać formę kosztorysową (gotówkową).

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *