W przypadku starszych pojazdów pojawia się częsty i nieunikniony problem, jakim jest rdza. Szczególnie podatne na takie zniszczenia miejsca to na przykład nadkola. W jaki sposób przeprowadzić skuteczne usuwanie rdzy z nadkoli w taki sposób, by samochód wyglądał dobrze, ale także mógł posłużyć przez kolejne lata?
Jak pozbyć się rdzy i naprawić uszkodzenia?
Można zdecydować się na dobrą, ale wymagającą pewnej precyzji i dokładności metodę, polegającą na naprawie włóknem szklanym. Tak odnowione miejsce następnie się lakieruje, dzięki czemu po rdzy nie ma śladu. Należy jednak pamiętać, że pracę trzeba wykonać starannie i zaplanować sobie na nią wystarczającą ilość czasu, ponieważ jeżeli kierowca wykona to nieprecyzyjnie, nie będzie to prezentowało się dobrze.
Pierwszym krokiem jest dokładne zeszlifowanie rdzy z pewnym marginesem. Musi on wynosić co najmniej kilka centymetrów od miejsca, gdzie jest ona już widoczna na lakierze. Tylko wtedy można mieć pewność, że nadkole jest dokładnie oczyszczone i nie ma potrzeby stosowania preparatu antykorozyjnego. Kolejnym krokiem jest odpowiednie utkanie włókna szklanego oraz nasączenie go rozrobioną żywicą. Po jej wyschnięciu nadmiar materiału trzeba ponownie delikatnie zeszlifować. Przed tą pracą należy jednak zabezpieczyć koła, ponieważ żywica będzie ciekła, a bardzo trudno ją usnąć z powierzchni.
Następnie na naprawiane miejsce nakłada się podkład w sprayu, a małe uszkodzenia szpachluje za pomocą preparatu z włóknem szklanym, a potem zwykłej szpachli. Teraz znów czeka nas szlifowanie, nałożenie kontrastu, podkładu i lakieru. Oczywiście wszystkie te procedury należy wykonywać w odpowiednim odstępie czasowym, dlatego nadkola nie da się naprawić w godzinę. Trzeba na to przeznaczyć co najmniej cały dzień. Po takiej operacji auto w przerdzewiałych miejscach będzie wyglądało jak nowe. Im precyzyjniej zostanie to wykonane, tym lepszy będzie efekt!