ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Planowanie głowicy – na czym polega i kiedy się je wykonuje?

planowanie głowicy

Planowanie głowicy to dość skomplikowana czynność. Głowica silnika to pokrywa, która zawiera w sobie szereg różnych, bardzo istotnych elementów, otworów itd. Dlatego planowanie jej powierzchni może doprowadzić do wielu niepotrzebnych uszkodzeń, których uniknąć może wyłącznie doświadczony mechanik samochodowy.

Na czym polega planowanie głowicy

Proces planowania głowicy polega na wyrównaniu jej powierzchni za pomocą szlifierki bądź frezarki. Dzięki wyszlifowaniu jej czoła nadajemy naszej głowicy idealnie wyrównany kształt. W ten sposób powierzchnia styku samej głowicy i silnika stanie się idealnie wyrównana. W ten sposób nasz silnik będzie mógł znacznie efektywniej i ciszej pracować.

Planowanie głowicy – co w zamian?

Planowanie głowicy to bardzo skomplikowana czynność. Jeśli będzie wykonywał ją nieodpowiedzialny pracownik, może w ten sposób doprowadzić on do nieodwracalnego uszkodzenia silnika. Dlatego zaleca się, by proces planowania odbywał się wyłącznie wtedy gdy…

  1. Wymieniamy uszczelkę pod głowicą. Nałożenie nowej uszczelki nie może odbyć się bez wyrównania powierzchni głowicy. Proces ten nosi nazwę zabielania. W tym przypadku, proces szlifowania powinien odbywać się bardzo delikatnie. Chcemy bowiem zebrać minimalną ilość materiału, w celu jeszcze lepszego przywierania powierzchni uszczelki.
  2. Tuningujemy samochód. Szlifowanie powierzchni głowicy wykonuje się również w celu obniżenia samej głowicy. W efekcie otrzymujemy możliwość zwiększenia ciśnienia sprężania paliwa, co ma odzwierciedlenie w zwiększeniu mocy jednostki napędowej. Warto pamiętać, że czynność tą należy wykonywać bardzo delikatnie! W przeciwnym razie wymiana samej głowicy może się okazać czynnością niezbędną i z pewnością – bardzo kosztowną.

Podsumowanie

Podsumowując planowanie głowicy to czynność, która musi być przemyślana pod każdym względem. Jakikolwiek błąd może być w tym przypadku bardzo kosztowny. Dlatego w celu wykonania planowania czoła pokrywy silnika, winniśmy odwiedzić profesjonalny i sprawdzony warsztat samochodowy.

2.9/5 - (16 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *