ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Kolumna McPhersona

Kolumna McPhersona

Kolumna McPhersona stanowi jeden z rodzai zawieszenia samochodowego. Jego cechą charakterystyczną jest to, że amortyzator pełni jednocześnie rolę elementu tłumiącego i prowadzącego. Nazwa tego elementu wzięła się oczywiście od nazwiska jej konstruktora, czyli inżyniera Earla S. McPhersona, który w latach 30 był aktywnym pracownikiem koncernu GM. Do dnia dzisiejszego kolumna McPhersona stanowi jedno z najpopularniejszych, a co za tym idzie bardzo powszechnie stosowanych rozwiązań w przednim zawieszeniu samochodów przednionapędowych.

Aby kolumna w aucie mogła zostać uznana za kolumnę McPhersona, muszą zostać spełnione absolutnie wszystkie założenia:

  • musi być to kolumna przednia (tylna ze względu na swoje cechy charakterystyczne nigdy nie będzie mogła być kolumną McPhersona),
  • zamocowany w aucie amortyzator, zwrotnica i sprężyna stanowią jedną spójnie działającą część,
  • za prowadzenie w kolumnie McPherosna odpowiedzialny jest jeden poprzeczny wahacz, który montowany jest tylko i wyłącznie do dolnej cześci zwrotnicy,
  • w czasie obracania kierownicy w przypadku kolumny McPhersona amortyzator zawsze będzie się obracał względem swojej osi.

Jeżeli choćby jedno z powyższych założeń nie zostało spełnione, nie możemy mówić, że mamy do czynienia z kolumną McPhersona.

Kolumna McPhersona stanowi jeden z rodzai niezależnego zawieszenia. W praktyce oznacza to, że zawieszenie tego rodzaju pracuje oddzielnie przy każdym z kół. Bardzo ważną częścią w budowie kolumny jest amortyzator, który łączy się i ściśle współpracuje ze sprężyną śrubową oraz zwrotnicą koła. W konstrukcji kolumny McPhersona bardzo istotną rolę odgrywają również specjalne kielichy amortyzatora, do których kolumna jest przytwierdzona. Wspomniane kielichy znajdują się tuż pod maską samochodu, stanowiąc jednocześnie integralną część karoserii samochodu. Pracując nad stworzeniem kolumny McPhersona konstruktorowi przede wszystkim zależało na stworzeniu części do samochodów która była by nie tylko skuteczna w działaniu i bardzo prosta w obsłudze, ale również stosunkowo tania, aby mogła tworzyć części składową wielu aut. Dodatkowo obecność w pojeździe takiej kolumny z założenia ma na celu zaoszczędzenie jak największej ilości miejsca, przeznaczonego pod zawieszenie przednich kół.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *