ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Zużyty drążek kierowniczy – diagnoza i wymiana

zuzyty-drazek-kierowniczy

Każdy element samochodu ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Wydaje się jednak, że układ kierowniczy jest wyjątkowo istotny. Do układu kierowniczego należy kilka podzespołów, w tym również drążek kierowniczy. Jak często powinno się go wymieniać? W jaki sposób można się zorientować, że coś jest nie tak?

Co ile wymieniać drążek kierowniczy?

Generalnie, bardzo wiele czynników decyduje o tym, co ile należy wymieniać drążek kierowniczy. Między innymi jest to marka samochodu, ale również jakość drążka kierowniczego. Ponadto, okazuje się, że duże znaczenie ma także styl jazdy. Im częściej wjeżdża się w dziury, jeździ po nierównym terenie, czy też szarpie się kierownicą, tym szybciej zużywa się drążek. Warto zauważyć, że zwykle szybciej niż drążek zużywają się jego końcówki. Całe szczęście, ich wymiana jest dosyć prosta, jak również relatywnie tania. Wymiana całego drążka kierowniczego to już zabieg nieco większego kalibru.

Jak sprawdzić stan drążka kierowniczego?

Bardzo często nie trzeba wcale sprawdzać stanu drążka kierowniczego, gdyż sam daje o sobie znać. Można wyczuć większy luz w kierowaniu samochodem. Odczuwanie niestabilności jest dosyć jasną oznaką, że zużyty lub zepsuty jest drążek kierowniczy, bądź też końcówka drążka. Co więcej, jeśli drążek jest poluzowany, spod maski wydobywa się dosyć głośny hałas. Jest on łatwy do usłyszenia zawsze, gdy silnik jest odpalony, niezależnie od tego, czy samochód jest w ruchu. Ażeby ostatecznie upewnić się, w jakim stanie jest drążek kierowniczy, należy zaglądnąć pod samochód. Można samodzielnie podnieść auto i sprawdzić ręką, czy drążek jest luźny. Często wystarczy poruszyć samym tylko kołem, aby wyczuć zbyt duży luz. Oczywiście, aby uzyskać fachową diagnozę problemu najlepiej wybrać się do stacji diagnostycznej. Sprawdzenie stanu drążka kierowniczego jest zwykle tanie. Warto mieć na uwadze, że awaria drążka może przyczyniać się do powstawania innych awarii. Dlatego też, kiedy koła zaczynają być zbyt luźne, należy jak najszybciej interweniować i wymienić drążek lub też jego końcówki.

3.5/5 - (11 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *