ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Jak przygotować się do podróży ?

Długa podróż

Czasami zdarza nam się odsunąć na bok myśli o tym jak wielką odpowiedzialnością jest zasiadanie za kierownicą samochodu, a długa trasa to o wiele większa sposobność do spowodowania wypadku. Zminimalizować tą możliwość możemy zapewniając dobre warunki samemu sobie oraz dbając o komfort jazdy.

Jak zapewnić sobie wygodną pozycję za kierownicą?

W czasie kilkugodzinnej  jazdy bardzo ważna jest pozycja i komfort siedzenia. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu fotela i odpowiednim jego ustawieniu podróż staje się o wiele bardziej komfortowa. Plecy powinny płasko przylegać do oparcia, a pośladki być ciasno wpasowane w siedzisko. Barki przy skręcie kierownicą nie powinny odrywać się od górnej części fotela, Kierownica powinna być ustawiona tak, aby przy wyprostowanej ręce nadgarstkiem dotknąć jej szczytu. Poza tym podczas wciśnięcia pedału gazu lub sprzęgła, nasze nogi nie powinny być całkowicie wyprostowane, a jedynie lekko ugięte. Inne ustawienia, pozornie wygodne przy dłuższej podróży mogą wywołać ogólne zmęczenie mięśni, w szczególności nóg.

Co jeść podczas podróży?

W czasie postoju warto wykonać proste ćwiczenia. Ćwiczenia górnych partii ciała, oraz skłony czy uginanie nóg potrafią skutecznie pobudzić nasz organizm i zwiększyć przepływ krwi. Dzięki takim ruchom, nasze mięśnie stają się bardziej rozluźnione i jazda staje się mniej uciążliwa. Podczas podróży warto także dbać o odpowiednią dietę. Należy unikać cukrów prostych zawartych przede wszystkim w czekoladzie i batonach. Dostarczają one bowiem energii, ale tylko na krótki czas. Już po kilkunastu minutach, doświadczamy efektu odwrotnego od zamierzonego. W organizmie zaczyna  produkować się w nadmiarze insulina, co prowadzi do senności. Zamiast tego zadbajmy o posiłek bogaty w węglowodany złożone (owsianka, razowe pieczywo czy też otręby). Dzięki temu dostarczymy swojemu organizmowi poczucia długotrwałej sytości oraz energii.

Wzrok i widoczność to podstawa

Należy także pamiętać o dobrej widoczności, gdyż jest to ważny, a często niedoceniany aspekt bezpieczeństwa jazdy. Nie wystarczą jednak czyste szyby. Uwagę należy poświecić kondycji naszych oczu. Jeżeli tak zalecił lekarz należy nosić okulary, a w czasie jazdy minimalizować zmęczenie oczu. Dobrym ćwiczeniem jest patrzenie na miejsca lub rzeczy, znajdujące się w różnych odległościach – zarówno te będące daleko przed nami jak i np. kubek znajdujący się w naszym pojeździe. W wyjątkowo długich trasach przydatne będą także krople do oczu zapewniające odpowiednie nawilżenie gałek ocznych.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *