ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Co należy mieć w samochodzie podczas kontroli pojazdu?

Co należy mieć w samochodzie podczas kontroli pojazdu?

Większość kierowców chociaż raz spotkała się z rutynową kontrolą pojazdu przeprowadzaną przez policjantów. Sprawdzany jest nie tylko dowód rejestracyjny, czy trzeźwość kierującego oraz podstawowe kwestie, do których zaliczają się zapięte pasy i włączone światła. Podczas kontroli funkcjonariusze policji zwracają również uwagę na to, czy w samochodzie znajdują się wszystkie sprzęty oraz urządzenia, które są wymagane przez przepisy.

Co należy mieć na wyposażeniu w samochodzie?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu obejmuje kilka istotnych przedmiotów, które należy ze sobą wozić nie tylko ze względu na możliwość kontroli, ale także z powodu potencjalnych niebezpiecznych sytuacji. Oczywiście najważniejsze są dokumenty. Zaraz po nich policjanci sprawdzają czy w wyposażeniu samochodu znajduje się gaśnica. Musi ona znajdować się w miejscu, z którego łatwo jest ją wyjąć, wielu kierowców trzyma ją pod swoim fotelem. Co istotne, kierowca nie otrzyma mandatu jeśli posiada nieaktualną gaśnicę, na pewno zostanie ostrzeżony o konsekwencjach. Ważne jednak aby dla bezpieczeństwa swojego i bliskich co jakiś czas uaktualniać jej stan.

Kolejnym ważnym elementem jest trójkąt ostrzegawczy, który bezwzględnie powinien być w posiadaniu każdego kierującego samochodem. Polskie przepisy nie regulują jednak posiadania apteczki. Jednak może się ona okazać bezcenna podczas niektórych sytuacji na drodze. W Niemczech jest ona wymagana, aczkolwiek warto wiedzieć, że niemieccy funkcjonariusze nie mogą wystawić mandatu za jej brak polskiemu kierowcy. Jest to regulowane prawem ustanowionym w konwencji wiedeńskiej dotyczącej prawa drogowego.

Podsumowując

Każdy kierowca musi posiadać dokumenty, gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Wszelkie inne przedmioty, takie jak apteczka,  latarka , koc termiczny czy zapasowe żarówki, są jedynie zalecanymi. Warto jednak je posiadać, ponieważ nigdy nie wiadomo jakie niebezpieczne, bądź trudne sytuacje mogą przydarzyć się podczas jazdy.


3.5/5 - (6 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *