ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Co należy mieć w samochodzie podczas kontroli pojazdu?

Co należy mieć w samochodzie podczas kontroli pojazdu?

Większość kierowców chociaż raz spotkała się z rutynową kontrolą pojazdu przeprowadzaną przez policjantów. Sprawdzany jest nie tylko dowód rejestracyjny, czy trzeźwość kierującego oraz podstawowe kwestie, do których zaliczają się zapięte pasy i włączone światła. Podczas kontroli funkcjonariusze policji zwracają również uwagę na to, czy w samochodzie znajdują się wszystkie sprzęty oraz urządzenia, które są wymagane przez przepisy.

Co należy mieć na wyposażeniu w samochodzie?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu obejmuje kilka istotnych przedmiotów, które należy ze sobą wozić nie tylko ze względu na możliwość kontroli, ale także z powodu potencjalnych niebezpiecznych sytuacji. Oczywiście najważniejsze są dokumenty. Zaraz po nich policjanci sprawdzają czy w wyposażeniu samochodu znajduje się gaśnica. Musi ona znajdować się w miejscu, z którego łatwo jest ją wyjąć, wielu kierowców trzyma ją pod swoim fotelem. Co istotne, kierowca nie otrzyma mandatu jeśli posiada nieaktualną gaśnicę, na pewno zostanie ostrzeżony o konsekwencjach. Ważne jednak aby dla bezpieczeństwa swojego i bliskich co jakiś czas uaktualniać jej stan.

Kolejnym ważnym elementem jest trójkąt ostrzegawczy, który bezwzględnie powinien być w posiadaniu każdego kierującego samochodem. Polskie przepisy nie regulują jednak posiadania apteczki. Jednak może się ona okazać bezcenna podczas niektórych sytuacji na drodze. W Niemczech jest ona wymagana, aczkolwiek warto wiedzieć, że niemieccy funkcjonariusze nie mogą wystawić mandatu za jej brak polskiemu kierowcy. Jest to regulowane prawem ustanowionym w konwencji wiedeńskiej dotyczącej prawa drogowego.

Podsumowując

Każdy kierowca musi posiadać dokumenty, gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Wszelkie inne przedmioty, takie jak apteczka, latarka , koc termiczny czy zapasowe żarówki, są jedynie zalecanymi. Warto jednak je posiadać, ponieważ nigdy nie wiadomo jakie niebezpieczne, bądź trudne sytuacje mogą przydarzyć się podczas jazdy.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *