ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Czym jest przegub i kiedy należy go wymienić?

przegub

przegub

Czym jest przegub?

Spośród wszystkich części, które sprawiają, że samochód jest w stanie jeździć, jedną z najważniejszych jest bardzo niepozorny element. Chodzi mianowicie o przegub półosi, czyli niepozorną cześć, której zadaniem jest przenoszenie momentu obrotowego na koła. Przegub to element, o którym wielu, w szczególności młodych kierowców nie ma pojęcia, a wszakże odpowiada on za to, że pojazd może prawidłowo funkcjonować. O jego stan techniczny warto zatem dbać ze szczególną troską, dokonując regularnego przeglądu gumowych osłon, które się wokół niego znajdują. Należy pamiętać, że każdy element prędzej czy później ulegnie usterce, niezależnie od tego, jak dobrze będziemy o niego dbać. Uszkodzenie przegubu jest jednoznaczne z koniecznością udania się do fachowca.

Kiedy przegub nadaje się do wymiany?

Główną oznaką, która w bezpośredni sposób oznacza uszkodzenie przegubu i konieczność jego wymiany, jest stukanie, którego źródło można zlokalizować w okolicach przedniego zawieszenia. Stąd, nie powinno się ignorować żadnych tego rodzaju niepokojących odgłosów. Może też zdarzyć się, że objawem uszkodzenia tegoż elementu są wyraźnie odczuwalne wibracje kierownicy jak także całego nadwozia, jest to jednak objaw zdecydowanie rzadziej występujący, co nie oznacza, iż się nie pojawia. Tak czy inaczej, w przypadku wystąpienia niepokojących symptomów w trakcie jazdy, należy czym prędzej odwiedzić profesjonalny warsztat. Jadąc do mechanika pamiętajmy o jeszcze jednej istotnej rzeczy. Decydując się na wymianę przegubu będziemy musieli wymienić całą półoś. Jest tak, ponieważ sam przegub jest elementem, który nie jest rozbieralny.

Konsekwencje niewymienienia przegubu

Nietrudno wyobrazić sobie, co może się wydarzyć, jeśli zlekceważymy znamiona poważnego zużycia przegubu i dalej beztrosko będziemy korzystać z naszego samochodu tak, jak gdyby nic się nie działo. Usterka owej części skutkować może poważną awarią całego auta, która w pewnych okolicznościach może doprowadzić do wypadku drogowego.

3.2/5 - (13 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *