ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Co może się popsuć stosując zły olej?

silnik samochodowy

silnik samochodowy

Mechanika samochodowa to niezwykle złożony organizm, którego prawidłowe funkcjonowanie uzależnione jest od wielu czynników. Jeden niewłaściwie dobrany składnik może zburzyć pracę całego układu. Sprawdźmy, może stać się z naszym samochodem, kiedy dobierzemy zły olej.

W kontekście odpowiedniego dopasowania oleju do silnika niezwykle istotny jest przede wszystkim jego skład. Olej powinien być odpowiednio dopasowany do filtra. W przypadku silników, które zostały wyposażone w filtr cząstek stałych DPF, pod żadnym pozorem nie należy stosować olejów, których skład opiera się na bazie popiołów siarczanowych. Tego typu płyn przyczyni się do zatkania filtra, co będzie jednocześnie oznaczało jego nieodwracalne uszkodzenie i konieczność wymiany na nowy.

Zupełnie inny olej będzie wymagał silnik, który pracuje w oparciu o wykorzystanie pompowtryskiwaczy. W tego typu konstrukcjach dochodzi do generowanie olbrzymich sił nacisków i bezwładności. Jeżeli dobierzemy zły olej może dojść do awarii elementów konstrukcyjnych.

Nie tylko skład oleju jest ważny w kontekście doboru płynu do silnika. Lepkość to parametr, na który również powinniśmy zwrócić uwagę. W przypadku zimnego rozruchu, olej, który wykazuje duży stopień lepkości przyspieszy zużycie silnika, a także wpłynie na znaczny wzrost poboru paliwa, co z kolei boleśnie odczujemy w naszych portfelach. Nie oznacza to jednak, że zawsze warto postawić na olej o niskiej lepkości. Zastosowanie takiego płynu bowiem w silniku, który nie jest przystosowany do takich właściwości oleju, również przyspieszy jego zużycie.

Oleje o niskiej lepkości przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa, a także zmniejszenia siły tarcia, co zwiększa bezpieczeństwo pracy silnika i przyczynia się do jego większej żywotności. Ważne jednak, by silnik był przystosowany do pracy z takimi olejami. Oleje o niskiej lepkości stosowane przy silnikach motocyklowych z tzw. mokrym sprzęgłem przyczyniają się do występowania poślizgu tarcz sprzęgłowych, co z kolei prowadzi do poważnej awarii.

Dobór oleju powinien zatem uwzględniać zarówno skład płynu, jego cechy fizyczne, ale także rodzaj silnika, z jakim będzie pracował.

2.8/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *