ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Jak wyrejestrować auto?

jak wyrejestrować auto

Wielu ludzi posiada w swojej dyspozycji stare wyeksploatowane auta. Niestety zgodnie z polskim prawem i za takie trzeba regularnie płacić ubezpieczenie OC a każda zwłoka powyżej 14 dni może grozić karą w wysokości powyżej 4 tysięcy złotych. W tym artykule opisany zostanie prosty sposób jak wyrejestrować auto bez wysiłku i większego nakładu finansowego.

Zastanów się dobrze

Przed wyrejestrowaniem pojazdu należy dokładnie zastanowić się czy na pewno nie będziemy go już nigdy użytkować ani poddawać naprawie. Raz wyrejestrowany pojazd nie może być już nigdy ponownie zarejestrowany, co więcej po wyrejestrowaniu należy się go trwale pozbyć z posesji i stanu posiadania. Jedynymi wyjątkami od tej reguły są pojazdy o wartości historycznej wpisane do rejestru zabytków, pojazdy odzyskane po kradzieży bądź sprzedane za granice ciągniki, przyczepy rolnicze. Wyrejestrowanie można uzyskać po kradzieży bądź sprzedaży pojazdu za granicę jednak najłatwiejszym sposobem na wyrejestrowanie auta jest jego zezłomowanie.

Wyrejestrowanie po złomowaniu

Najpopularniejszym sposobem na wyrejestrowanie pojazdu jest wyrejestrowanie po złomowaniu. Wyeksploatowany do granic możliwości pojazd transportujemy na złomowisko mające w ofercie odbiór samochodów. Najczęściej stacja demontażu bądź złomowisko wypłaca dostarczającemu pojazd, sumę od 300 złotych do 900 złotych a przy tym wydaje darmowe oświadczenie niezbędne w procesie wyrejestrowania pojazdu.

Po otrzymaniu zaświadczenia należy zabrać ze złomowanego samochodu tablice i dowód rejestracyjny oraz w przypadku wcześniejszego jej wydania – kartę pojazdu. Z tymi dokumentami należy udać się w terminie 30 dni od złomowania do miejscowego wydziału komunikacji. Po złożeniu stosownych wniosków o wyrejestrowanie możemy liczyć się z 14 dniowym terminem rozpatrywania wniosku oraz w przypadku problemów w tym terminie urząd powiadomi nas o ewentualnych brakach w dokumentacji. Oprócz wniosków w urzędzie należy uiścić opłaty związane z procesem wyrejestrowania. Jest to przede wszystkim opłata skarbowa w wysokości 10 złotych oraz w przypadku upoważnienia osób trzecich do odbioru naszych dokumentów opłata dodatkowa w wysokości 17 złotych.


4/5 - (4 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *