Skąd się wzięły poduszki powietrzne?
Niegdyś uważane za znamię luksusu, dzisiaj są absolutnym standardem. Jak powstało urządzenie, które każdego dnia ratuje życie wielu osobom, biorącym udział w wypadkach na drogach? Sama idea systemu Air Bag powstała w Stanach Zjednoczonych już w latach 50-tych XX wieku. Wtedy jednak nie było odpowiednich możliwości technicznych, by mechanizm szybkiego wypełniania napełniania poduszki gazem mógł skutecznie działać. Dopiero specjaliści zatrudnieni przez firmę Mercedes dokonali istnej rewolucji i oficjalnie w roku 1980 wprowadzono do masowej produkcji pierwszy samochód wyposażony w rzeczony system bezpieczeństwa.
Jak działa poduszka powietrzna?
Bardzo istotne dla działania systemu jest to, że składa się on z trzech elementów: układu aktywującego, generatora gazu oraz elastycznego pojemnika. Uruchomienie mechanizmu rozpoczyna się błyskawicznie po dojściu do incydentu na drodze, ponieważ jest to jedynie 10 milisekund. Wszystko zaczyna się oczywiście w układzie aktywującym, to bowiem on przesyła za pomocą mikroprocesorów odpowiedni sygnał do generatora gazu. Cały proces trwa w przybliżeniu 40 milisekund, a towarzyszy mu głośny huk.
Błyskawiczność działania gwarancją bezpieczeństwa
W procesie opracowywania skutecznie działającej poduszki powietrznej bardzo szybko okazało się, że to właśnie natychmiastowa aktywacja i wypełnienie elastycznego pojemnika gazem – stanowią o tym, czy mechanizm należycie spełnia swe zadanie. Prędkość, z jaką mamy do czynienia w przypadku niebezpiecznych wydarzeń na drodze jest na tyle duża, że reakcja systemu musi nastąpić w mgnieniu oka. W innym przypadku poduszka powietrzna nie miałaby sensu.
Nowoczesne rozwiązania i patenty
Wraz z rozwojem technologii udoskonalono sposób działania poduszki powietrznej. Oferta poduszek powietrznych powiększyła się o tak zwane kurtyny powietrzne, które chronią głowy osób przed skutkami uderzeń z boku oraz dachowania. Współcześnie bardzo często stosuje się także poduszki boczne, spotykana jest także poduszka „kolanowa”.