ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Poduszki powietrzne – jak działają?

Poduszki powietrzne jak działają?

Poduszki powietrzne jak działają?

Skąd się wzięły poduszki powietrzne?

Niegdyś uważane za znamię luksusu, dzisiaj są absolutnym standardem. Jak powstało urządzenie, które każdego dnia ratuje życie wielu osobom, biorącym udział w wypadkach na drogach? Sama idea systemu Air Bag powstała w Stanach Zjednoczonych już w latach 50-tych XX wieku. Wtedy jednak nie było odpowiednich możliwości technicznych, by mechanizm szybkiego wypełniania napełniania poduszki gazem mógł skutecznie działać. Dopiero specjaliści zatrudnieni przez firmę Mercedes dokonali istnej rewolucji i oficjalnie w roku 1980 wprowadzono do masowej produkcji pierwszy samochód wyposażony w rzeczony system bezpieczeństwa.

Jak działa poduszka powietrzna?

Bardzo istotne dla działania systemu jest to, że składa się on z trzech elementów: układu aktywującego, generatora gazu oraz elastycznego pojemnika. Uruchomienie mechanizmu rozpoczyna się błyskawicznie po dojściu do incydentu na drodze, ponieważ jest to jedynie 10 milisekund. Wszystko zaczyna się oczywiście w układzie aktywującym, to bowiem on przesyła za pomocą mikroprocesorów odpowiedni sygnał do generatora gazu. Cały proces trwa w przybliżeniu 40 milisekund, a towarzyszy mu głośny huk.

Błyskawiczność działania gwarancją bezpieczeństwa

W procesie opracowywania skutecznie działającej poduszki powietrznej bardzo szybko okazało się, że to właśnie natychmiastowa aktywacja i wypełnienie elastycznego pojemnika gazem – stanowią o tym, czy mechanizm należycie spełnia swe zadanie. Prędkość, z jaką mamy do czynienia w przypadku niebezpiecznych wydarzeń na drodze jest na tyle duża, że reakcja systemu musi nastąpić w mgnieniu oka. W innym przypadku poduszka powietrzna nie miałaby sensu.

Nowoczesne rozwiązania i patenty

Wraz z rozwojem technologii udoskonalono sposób działania poduszki powietrznej. Oferta poduszek powietrznych powiększyła się o tak zwane kurtyny powietrzne, które chronią głowy osób przed skutkami uderzeń z boku oraz dachowania. Współcześnie bardzo często stosuje się także poduszki boczne, spotykana jest także poduszka „kolanowa”.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *