ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Bezpieczne przewożenie dzieci, przepisy oraz wskazówki

Fotelik samochodowy przepisy

Każda osoba, która przewozi małe dziecko chciałaby zapewnić mu maksimum bezpieczeństwa. Maluchy mają to do siebie, iż ciężko jest je zmusić do bezczynnego siedzenia podczas jazdy. Część dzieci śpi podczas podróży, aczkolwiek wiele z nich próbuje wydostać się z fotelika, czy wstać. Ważne jest, aby fotelik był odpowiednio przystosowany do wieku dziecka i zabezpieczał je w czasie wypadku, czy nawet najmniejszej kolizji. Sposoby zabezpieczania dzieci podczas jazdy są regulowane przez przepisy. Kierowcy, który przewozi dziecko bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł oraz 6 punktów karnych. Oczywiście takie zachowanie jest również niezwykle ryzykowne i naraża dziecko na bardzo duże niebezpieczeństwo.

Fotelik samochodowy, a przepisy

Każde dziecko, które ma mniej niż 150 cm wzrostu powinno podróżować w przeznaczonym do jazdy foteliku. We wcześniejszych przepisach regulowała to także zasada wieku, dzieci od 12 roku życia nie musiały podróżować w foteliku, jednak uległo to zmianie wraz z nowelizacją przepisów w 2015 r. Dzieci można przewozić na przednim siedzeniu, jednak tylko i wyłącznie tyłem do kierunku jazdy oraz przy wyłączonej poduszce powietrznej. To zapewnia malcowi dokładną ochronę w razie wypadku, czy zderzenia. Jednak zdecydowanie bardziej poleca się przewóz oraz transport dzieci na tylnych siedzeniach samochodu. Fotelik powinien być dopasowany do wieku oraz wagi dziecka. To niezwykle istotne. Poza tym, iż w źle dobranym foteliku będzie dziecku niewygodnie, to może być to bardzo niebezpieczne. Zbyt duży rozmiar fotela uniemożliwia odpowiednią ochronę, a podczas choćby małej stłuczki kiedy dziecko będzie miało luz, może się wysunąć lub uderzyć w coś główką. To teoria, ale podzielcie się doświadczeniami z innymi rodzicami. Polećcie lub odradźcie firmy, które są dobre, a które niebezpieczne. Czasami dobra rada uratuje komuś zdrowie…

Kiedy możemy przewozić dziecko bez fotelika?

polskie prawo dopuszcza przewożenie dziecka w pewnych szczególnych warunkach. Dziecko które ukończyło 3 lata może jechać bez fotelika jednak z użyciem samych pasów bezpieczeństwa, TYLKO WTEDY GDY na tylnej kanapie są już zamontowane 2 foteliki. W większości samochodów nie ma miejsca na zamontowanie trzeciego. Zapis ten warto traktować jednak czysto teoretycznie i awaryjnie, aby potem nie żałować swojej decyzji w kontekście zdrowia własnego dziecka. Należy pamiętać, że jest ono chronione, ale znacznie gorzej niż dzieci w fotelikach.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *