ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Pogoda w okresie jesienno-zimowym bywa bardzo nieprzewidywalna. Jednego dnia cieszymy się ciepłymi promieniami jesiennego słońca, a już za chwilę zaczyna sypać mocny śnieg. Z tego powodu wiele osób nie przygotowuje swoich aut do zimy na czas, a co roku w telewizji widzimy podobne wiadomości: Zima znów zaskoczyła kierowców! Warto przełamać ten schemat i zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Wielu kierowców uważa, że opony zimowe powinniśmy zakładać dopiero wtedy, gdy na drogach pojawi się śnieg. To często powielany błąd, który ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Eksperci zajmujący się oponami profesjonalnie twierdzą, że najlepszy moment na wymianę opon występuje wtedy, gdy temperatura powietrza obniży się do 7 stopni Celsjusza. Oczywiście zdarza się, że na początku jesieni temperatura jest niższa rano, a w ciągu dnia wzrasta nawet do kilkunastu stopni i te wahania są bardzo duże. Przy takiej temperaturze opony zimowe działają jednak podobnie do letnich i nie powoduje to ich większego zużycia. Najlepszym momentem na zmianę opon jest zatem pierwsza połowa października. Dodatkową zaletą wymiany opon przed pojawieniem się pierwszego śniegu jest to, że wiele kierowców niestety wciąż czeka o wiele dłużej. W warsztatach powstają ogromne kolejki, trzeba bardzo długo czekać, a atmosfera staje się nerwowa. Decydując się na zmianę wcześniej, oszczędzimy sobie niepotrzebnego stresu i zaoszczędzimy cenny czas.

Wymiana opon, a warunki atmosferyczne

W wielu krajach europejskich obowiązuje odgórny przepis nakazujący zmianę opon na zimowe w przypadku wystąpienia konkretnych warunków atmosferycznych. W Polsce nie ma takiego prawa, więc ta kwestia pozostaje całkowicie zależna od decyzji każdego kierowcy. Warto jednak wybrać opony zimowe, ponieważ są one wykonane z materiałów lepiej przystosowanych do użytkowania w niskiej temperaturze i zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.


4/5 - (3 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *