ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Parkowanie na chodniku – kiedy można?

czy można parkować na chodniku

czy można parkować na chodniku

Liczba samochodów poruszająca się po polskich drogach stale rośnie. Coraz większa ilość rodzin posiada dwa samochody, a czasami nawet trzy. Wiąże się to między innymi z coraz bardziej atrakcyjnymi możliwościami sprowadzania auta z krajów Unii Europejskiej oraz rozwojem zawodu przedstawiciela handlowego, w którym firma zazwyczaj zapewnia pracownikowi samochód służbowy. Sytuacja ta sprawia, że na parkingach coraz częściej brakuje wolnych miejsc. Pomocne bywa wtedy parkowanie na chodniku. Kiedy jest to legalne?

Znaki drogowe to podstawa

znak zakaz postoju
Znak drogowy B-35 „zakaz postoju”

Choć podstawą wyjechania na drogę jest uzyskanie uprawnień, co wiąże się z koniecznością poznania przepisów drogowych, w tym odróżnianiu znaków poziomych, to niestety, ale wielu kierowców nie odróżnia niektórych symboli wymalowanych na znakach. W kontekście możliwości parkowania, najważniejsze są dwa znaki. Jest to „zakaz zatrzymywania” (sygnowany dwoma przekreśleniami w kształcie litery x) oraz „zakaz postoju” (sygnowany jednym przekreśleniem). Kiedy ustawiony jest ten pierwszy znak, oznacza to,że za nim nie można zatrzymać się ani na chwilę (np. celem wysadzenia pasażera) na jezdni, jak również na chodniku. Znak „zakaz postoju” umożliwia zatrzymanie auta, ale jedynie na okres nie dłuższy jak jedna minuta.

Kiedy parkowanie na chodniku jest legalne?

Choć niektórym pieszym wydaje się, że parkowanie na chodniku zawsze jest nielegalne, bo ten przeznaczony jest do poruszania się tylko dla nich, to nie jest to prawdą. Kierowca ma prawo skorzystać z postoju na chodniku, jeśli spełnione zostaną dwa warunki. Pierwszy to oczywiście brak znaku zakazującego zaparkowanie (zarówno znak „zakazu zatrzymania”, jak i „zakazu postoju”). Drugi wymóg to odpowiednia szerokość chodnika, bowiem nie na każdym chodniku można zostawić auto. Kierowca ma prawo zaparkować jeżeli zostanie pozostawione miejsce dla pieszych o szerokości co najmniej 1,5 metra, tak, by piesi mogli się swobodnie poruszać chodnikiem. Warto jeszcze pamiętać o kilku innych przepisach, które dotyczą ogólnych zasad parkowania. Pamiętajmy, że nie wolno zostawiać auta w odległości bliższej jak 10 metrów od przejścia dla pieszych i skrzyżowania dróg, a także od przystanku autobusowego. Zasady te dotyczą również postoju na chodniku.

Zobacz video:

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *