Osoby które nie posiadają prawa jazdy często są zdane na komunikację publiczną lub uprzejmość znajomych. Najbardziej dotkliwe jest to zimą, gdy po raz kolejny zmuszone są do czekania na spóźniający się pociąg lub autobus. Jak się okazuje w Polsce osoby pełnoletnie mogą prowadzić „samochód” bez prawa jazdy. Tylko z punktu widzenia technicznego i przede wszystkim prawnego taki pojazd to jeszcze nie samochód.
Samochody bez prawa jazdy czyli jakie?
Samochody bez prawa jazdy są najczęściej dwuosobowe, mają niewielką masę i osiągają zawrotną prędkość 45 kilometrów na godzinę. Takie pojazdy najczęściej nazywane są mianem „mini car”, choć można też spotkać określenie „czterokołowiec” lub „kwadrycykl”. Ich osiągi powodują, że traktuje się je jak auta typowe miejskie, przy czym ich niewielka moc ma swoje plusy pod względem kosztów użytkowania. Taki pojazd rzadko pali ponad 3 litry paliwa na 100 kilometrów. Czterokołowce rejestrowane są jako motorowery, jednak stanowią ich dużo lepszą alternatywę. Głównie ze względów bezpieczeństwa. Po pierwsze mają cztery koła, i nie można się nimi wywrócić tak jak to jest na przykład na skuterach. Posiadają karoserię, co prawda plastikową, ale zawsze, pasy bezpieczeństwa oraz zagłówki foteli. To wszystko może uchronić zdrowie lub nawet życie podczas groźnych stłuczek czy wypadków. Ale to nie jedyne zalety mini carów. Samochody bez prawa jazdy pomimo mniejszych rozmiarów posiadają taki sam komplet świateł, lusterek i wycieraczek jak ich „dorośli” odpowiednicy. Można się w nich bezpiecznie poruszać zarówno nocą, jak i przy gorszych warunkach atmosferycznych. W czterokołowców kierowca nie zmoknie, a małe rozmiary na pewno ułatwią znalezienie miejsca parkingowego. Do tego mini car może być wyposażony w radioodbiornik, a jego bagażnik na pewno przyda się na zakupach. Poszukując takiego samochodu najlepiej zainteresować się rynkiem Francuskim lub Włoskim- to oni są największymi producentami tego typu pojazdów w Europie.
Jak wyglądają wymogi prawne dotyczące czterokołowców?
Samochody bez prawa jazdy można podzielić na dwa podstawowe typy:
- lekkie o masie do 350 kilogramów. Takie auto osoby pełnoletnie urodzone przed 19 stycznia 1995 roku mogą prowadzić na podstawie dowodu osobistego. Mogą nimi też jeździć niepełnoletni po ukończeniu 14 roku życia oraz pozostałe osoby dorosłe, ale pod warunkiem, że posiadają kartę motorowerową.
- ciężkie do 550 kilogramów. Takie auto wymaga już jednak zdobycia prawa jazdy w kategorii B1.
Taki samochód może rozwijać prędkość maksymalną 45 km/h przy mocy 4 kW. Standardowo na rynek wypuszczane są modele z silnikami o pojemności 50 cm³. Uwaga, czterokołowiec nie jest rozwiązaniem dla osób, które utraciły prawo jazdy. Zakaz sądowy dotyczy każdego pojazdu mechanicznego w tym mini caru. Osoby, które chcą obejść przepisy poruszając się po drodze takimi pojazdami narażają się na sankcje karne, a dodatkowo ich OC nie pokryje szkód ewentualnego wypadku. Będą musieli je pokryć z własnej kieszeni.
Dzień dobry, ja mam Microcar c2 do 350kg masy całkowitej lg6 mogę się poruszać bez prawo jazdy, 51lat mam