Układ chłodniczy ma bardzo istotne znaczenie dla prawidłowego działania całego pojazdu. To on zapewnia optymalną temperaturę do pracy silnika. Należy jednak pamiętać, że układ chłodniczy nie będzie dobrze funkcjonował bez odpowiedniego, regularnie wymienianego płynu do chłodnicy.
Kiedy wymieniać płyn chłodniczy?
Właściciele pojazdów często pozostawiają kwestię wymiany płynu mechanikowi, chociaż jest to bardzo prosta czynność i w zasadzie każdy powinien sobie z tym poradzić. Wymiana płynu zalecana jest mniej więcej co 2 lata, ponieważ przez taki czas płyn zachowuje swoje właściwości. Płyn do chłodnicy, który jest używany przez dłuższy czas, może nawet doprowadzić do uszkodzenia układu chłodniczego. Wyjątkiem są płyny wykonane w technologii OAT, które wymienia się znacznie rzadziej- nawet co 5 lat. Wymianę płynu należy rozpocząć od spuszczenia starego płynu z chłodnicy. Najlepiej zrobić to, kiedy silnik jest jeszcze trochę ciepły – to umożliwi skuteczne usunięcie płynu z całego układu chłodniczego. Następnym krokiem jest oczyszczenie chłodnicy poprzez napełnienie jej wodą lub wodą destylowaną i dopiero po jej spuszczeniu, można napełnić chłodnicę nowym płynem.
Jak wybrać płyn do chłodnicy?
Z reguły płyn do chłodnicy składa się mniej więcej w połowie z wody, kolejnym składnikiem jest glikol etylowy lub propylenowy, a reszta składu to dodatki- tak zwane inhibitory – mające na celu ochronę przed korozją. Na rynku są też dostępne koncentraty które przed użyciem należy w odpowiednich proporcjach wymieszać z wodą destylowaną. Przed zakupem płynu, należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów produktu. Dobry płyn do chłodnicy nie powinien zawierać mniej niż 30% ani więcej niż 70% koncentratu. Zbyt mała jego ilość może doprowadzić do zamarzania układu chłodniczego zimą, z kolei jeśli jest go za dużo, może dojść do przegrzania silnika. W celu uniknięcia korozji elementów układu chłodniczego, należy zwrócić uwagę na to, czy płyn jest przeznaczony do części aluminiowych. Ważna jest również temperatura zamarzania płynu-zimą należy zastosować płyn przeznaczony do niższych temperatur. Wiedza na temat płynów do chłodnicy oraz dokładne czytanie etykiet przed zakupem produktu pozwolą właścicielowi pojazdu uniknąć niepotrzebnych uszkodzeń układu chłodniczego.