ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Przegrzany silnik – przyczyny

przegrzany silnik

przegrzany silnik

Wszyscy kierowcy doskonale wiedzą, że auto potrafi przysporzyć poważnych problemów. Jednym z nich jest przegrzany silnik. Jakie są tego przyczyny i co wtedy robić?

Każdy prawidłowo funkcjonujący silnik w samochodzie powinien pracować w temperaturze maksymalnej pomiędzy 80 a 90 stopniami Celsjusza. Za utrzymanie jej w takich granicach odpowiada układ chłodzenia. Często jednak kierowcy, nawet ci z najdłuższym stażem, bywają zaskoczeni przegrzanym silnikiem.

Zatem dlaczego silnik się grzeje? Powodów jest oczywiście wiele. Oto najczęstsze z nich:

  1. Nieszczelny układ chłodzenia – pęknięcia czy uszkodzenia poszczególnych elementów sprawiają, że płyn chłodniczy wycieka, a silnik niebezpiecznie nagrzewa się. Dodatkową trudnością jest tu fakt, że wyciekający płyn nie zawsze da się szybko zauważyć.
  2. Zepsuty termostat – jeśli jest zamknięty szybko przegrzewa się we właściwie każdych warunkach, natomiast w pozycji półotwartej powoduje wzrost temperatury podczas np. korków lub szybkiej prędkości.
  3. Brudna chłodnica – nawet niewielkie jej zanieczyszczenie powoduje spadek wydajności pracy, a co za tym idzie – przegrzewający się silnik. Należy więc dbać o jej czystość, pamiętając jednocześnie, że jest to mechanizm dość wrażliwy i podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia, dlatego mycie jej wymaga szczególnej ostrożności.
  4. Niepoprawnie funkcjonująca pompa wody, której zadaniem jest prawidłowy obieg płynu w układzie chłodzenia. Tego typu awaria spowodowana jest zwykle zerwaniem paska klinowego lub paska rozrządu.
  5. Niesprawny wirnik pompy wody – skutkuje tym, że chłodzenie przestaje wówczas działać.
  6. Awaria wentylatora, który działa niedaleko chłodnicy, wydzielając podmuch na kanaliki z płynem chłodzącym.

Przegrzany silnik może przysporzyć wielu problemów, dlatego nie można tej kwestii bagatelizować. Należy więc stale kontrolować pojazd, ze szczególnym uwzględnieniem temperatury cieczy chłodzącej. Wynik wyższy niż 95-100 stopni Celsjusza powinien zaniepokoić każdego kierowcę. Czerwona dioda, informująca o grzejącym się silniku i gotującym płynie wymaga podjęcia odpowiednich kroków. W takiej sytuacji należy zjechać na pobocze, zatrzymać auto, otworzyć maskę i po odczekaniu kilku minut sprawdzić stan płynu chłodniczego. Jeśli dolanie go nie załatwi sprawy, wówczas konieczna jest interwencja mechanika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *