ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Napęd hybrydowy – oszczędność w eksploatacji aut

napęd hybrydowy

Samochody z napędem hybrydowym to auta posiadające dwa silniki, które pracują na przemian. Jednym jest silnik spalinowy a drugim silnik elektryczny. Dowiedziono, że pierwsze próby zbudowania samochodu z napędem hybrydowym miały już miejsce 111 lat temu. Samochód z dwoma silnikami został skonstruowany przez Ferdinanda Porsche i powstał w roku 1900. W piastach kół przednich były umieszczone dwa motory elektryczne, a wspomagał je silnik spalinowy. Wtedy generatorem energii elektrycznej był silnik spalinowy, który został sprzęgnięty z prądnicą. Dzisiaj innowacją jest ładowanie baterii silnika elektrycznego z zewnętrznego źródła.

Współpraca dwóch silników pozwala znacznie zmniejszyć zużycie paliwa

Dzieje się tak ponieważ dużo energii odzyskuje się podczas hamowania oraz przy odciążeniu silnika spalinowego w czasie przyspieszania auta. Dzisiaj uważa się, że samochody hybrydowe to znaczna oszczędność eksploatacji aut oraz uważa się także, że są to super nowoczesne i bardzo innowacyjne samochody. Do niedawna, ponieważ należy wziąć pod uwagę rok miniony, zakup auta hybrydowego wiązał się z bardzo dużym wydatkiem. Kwota około 100 tys. na zakup samochodu ekologicznego była kwotą, która raczej odstraszała klientów niż zachęcała. Napęd hybrydowy, można podzielić na trzy rodzaje napędów wspomaganych elektrycznie. Pierwszym z nich to napęd szeregowy, drugim jest napęd równoległy, a trzecim rodzajem zaś jest napęd szeregowo równoległy.

Rodzaj hybryd

Hybryda szeregowa na ogół występuje w samochodach elektrycznych, które mają przedłużony zasięg. W tych hybrydach po odłączeniu silnika elektrycznego automatycznie włącza się silnik benzynowy. To rozwiązanie zostało wykorzystane w samochodach marki BMW i w Chevroletach. Napęd równoległy to obecność dodatkowego silnika elektrycznego a napęd szeregowo równoległy oznacza połączenie, przy pomocy specjalnej przekładni planetarnej, silnika spalinowego z generatorem i z silnikiem elektrycznym. Na rynku można znaleźć także samochody, które określa się mianem mild hybrid oraz mikrohybrydy. W tych autach moc silnika elektrycznego jest znacznie mniejsza.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *