ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Jazda na LPG – czy to się opłaca?

Jazda na LPG

Jazda na LPG

Wielu Polaków po zakupie auta decyduje się jego tzw. „zagazowanie”, czyli na zainstalowanie instalacji LPG. Bardzo często można się spotkać z bardzo obraźliwym określeniem tego typu czynności jako „januszowanie”. Czy rzeczywiście zainstalowanie instalacji LPG w aucie to taki zły pomysł?

Koszt instalacji gazowej

Przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu instalacji LPG warto jest zwrócić uwagę na koszt takiej operacji. Za starsze modele instalacji LPG wraz z montażem trzeba zapłacić około 1500 złotych. Z kolei koszt bardzo wydajnych i mało awaryjnych instalacji sekwencyjnych, to około 2500 złotych.

Instalacja gazowa, a ceny paliw

Równie istotny jest koszt spalania gazu. Obecnie koszt 1 litra benzyny to średnio 4,50 zł, przy cenie gazu oscylującej w granicach 2 złotych. Po zainstalowaniu instalacji gazowej trzeba wziąć pod uwagę to, że samochód spala więcej gazu niż benzyny na 100 kilometrów. Jest to zwykle dość duża różnica. Można założyć, że auto średnio spala 30-40% więcej gazu niż benzyny. W takim przypadku. Porównując to na przykładzie: za 100 km w cyklu mieszanym podczas jazdy typowym hatchbackiem na benzynę, musimy zapłacić około 27 złotych (4,5 zł* 6 litrów), a po zainstalowaniu instalacji gazowej – około 16 złotych (2 zł * 8 litrów). Choć w tym drugim przypadku trzeba jeszcze doliczyć koszy benzyny potrzebnej do odpalenia auta, oszczędność jest jednak duża przy dłuższych trasach.

Oszczędność – główna zaleta instalacji gazowej

Instalacja gazowa pozwala na oszczędność sporych sum pieniędzy, w szczególności w przypadku pokonywania miesięcznie długich tras. Pozwala to na szybki zwrot inwestycji w postaci zamontowania instalacji LPG w aucie. Przy normalnej jeździe, tj, przy pokonywaniu 1000 km miesięcznie, biorąc pod uwagę także wyższe koszty przeglądu, instalacja LPG powinna się zwrócić jednak już po 2 latach – na dłuższych miesięcznych dystansach o wiele szybciej!

Wady instalacji gazowej w aucie

Decydując się na zainstalowanie instalacji LPG w aucie, warto jest mieć na uwadze, że oprócz kosztu jej zainstalowania będzie trzeba ponosić wyższe koszty rocznych przeglądów. W przypadku tego typu instalacji koszt rocznego przeglądu wynosi bowiem nie standardowe 98, lecz 162 złote. Wśród wad instalacji LPG wyróżnia się także brak możliwości parkowania w niektórych parkingach podziemnych oraz ograniczenie pojemności bagażnika, ze względu na konieczność wygospodarowania miejsca na zbiornik na gaz.

Choć wiele osób krytykuje instalacje LPG, jazda na LPG przynosi zdecydowanie więcej korzyści. Zaoszczędzone pieniądze można przecież przeznaczyć na inne wydatki związane z eksploatacją lub z pielęgnacją auta. Wówczas na pewno nie będzie można nazwać takiego oszczędzania „januszowaniem”.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *