ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Ludzik Michelin

Ludzik Michelin

Ludzik Michelin

Ludzik Michelin to znana na całym świecie maskotka firmowa, która wygląda jak biały stos opon. Kiedy powstała ta maskotka? Czym się wyróżnia?

Bibendum

Bibendum to nazwa oficjalna tego ludzika, który powstał w 1894 roku. Na przestrzeni lat kilka razy zmieniał swój wygląd. Jego powstanie wiąże się z francuską firmą Michelin, która produkuje opony od 1889 roku. Uważa się, że założyciele firmy (Édouard i André Michelin) na wystawie w Londynie zauważyli stos opon przypominający człowieka bez rąk. To dało motywację do stworzenia unikalnej maskotki, która miała być reklamą dla firmy.

Projekt

Projekt maskotki stworzył Marius Rossillon (O’Galop) odnosząc się do własnego plakatu browaru niemieckiego (nie zrealizował tego celu). Plakat przedstawiał grubą postać w okularach i z kieliszkiem w ręku, wznoszącą toast; „À votre santé. Le pneu Michelin boit l’obstacle” (“Wasze zdrowie. Opony Michelin połykają przeszkody”).
Ludzik zyskał ogromną popularność w materiałach reklamowych, jego wizerunek był spotykane także na plakatach i w przewodnikach dla kierowców, a nawet podczas spotkań prezentujących firmę Michelin (używano kostiumu).

Wygląd

Nazwa Bibendum odnosi się do łacińskiej sentencji Nunc est bibendum (Pora pić) – jest ona wciąż używana, ale mniej znana niż nazwa „ludzik Michelin”. W początkowych okresach ludzik nosił binokle, był gruby i palił cygaro. Z czasem stawał się coraz bardziej wysportowany i szczuplejszy. Po pewnym czasie zrezygnowano z cygara i binokli. Jeśli chodzi o jego kolorystykę, na początku miał odcienie bieli, szarości kremowe, potem dokonano zmiany na kolor czarny, aby po jakimś czasie znów powrócić do bieli.
Co ciekawe, w międzywojennym okresie ludzik nie był kojarzony pozytywnie – porównywano do niego osoby dość grube i nieładnie ubrane.

Po II wojnie światowej wygląd ludzika uległ dużym zmianom, natomiast jego obecny wygląd pochodzi z lat 90. Warto zauważyć, że ludzik Michelin jest jednym z najstarszych znaków towarowych na całym świecie. W dzisiejszych czasach chyba każdy człowiek zna tą sympatyczną maskotkę, która jest nośnikiem reklamowym dla firmy Michelin.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *