Bardzo wielu kierowców dwa razy w roku wymienia koła, z letnich na zimowe czy odwrotnie. Podczas wymiany powinniśmy zadbać o to, aby nasze koła zostały dobrze wyważone. Wiele zakładów wulkanizacyjnych oferuję taką usługę w cenie, ale powinniśmy wiedzieć kila faktów na ten temat. Jednak czy warto wyważać koła po zmianie opon?
Jakie są konsekwencje niewyważenia opon?
Niewyważone koła nie tylko hałasują podczas jazdy i powodują drgania na kierownicy, ale również niszczą zawieszenie naszego auta. Dlatego przynajmniej raz do roku powinniśmy wyważać koła, nawet jeśli jeździmy na oponach całorocznych. Pomoże nam to oszczędzić nie tylko nerwy ale również fundusze. Wyważać koła, powinno się przynajmniej raz na 10-15 tysięcy kilometrów, zarówno w przypadku całorocznych opon jak i przy każdej ich zmianie. Jednak aby dobrze wyważyć koło musimy należycie przygotować felgi do tego zabiegu. Należy je dokładnie umyć, gdyż podczas jazdy na rantach felgi zbiera się nie tylko żwir i piach ale również błoto czy pył z klocków hamulcowych.
Jakie są metody wyważania kół?
Możemy wyróżnić dwie metody wyważania kół. Jedną z nich jest dosyć konwencjonalna metoda, w której stosuje się różne preparaty, które zaaplikowane do wnętrza opon mają się tam rozłożyć by wyrównać nieprawidłowości. Druga metoda jest już tradycyjna i najprostsza, gdzie koła można wyważyć za pomocą ciężarków, które są naklejane na felgi aluminiowe albo nabijane w przypadku felg stalowych. Podsumowując, jeśli w naszym aucie dostrzeżemy pewne objawy takie jak drgania na kierownicy, które mogą się pojawiać przy mniejszych prędkościach oraz nadmierne zużywanie się opon, powinniśmy natychmiast udać się do serwisu i sprawdzić, czy koła w naszym aucie są prawidłowo wyważone.