Kupno używanego samochodu to dla wielu jedyna możliwość nabycia auta. Używane samochody stanowią dobrą alternatywę dla mniej zamożnych kierowców. Wśród tzw. aut z drugiej ręki, można nabyć naprawdę dobrej jakości samochody, których cena będzie atrakcyjna. Nie brakuje jednak nieuczciwych sprzedawców, toteż należy wyjątkowo skrupulatnie i rzetelnie sprawdzać faktyczny stan techniczny interesującego nas samochodu. Sprawdźmy najczęstsze przekręty stosowane przy sprzedaży samochodu.
Zakup auta używanego może wiązać się z pewnym ryzykiem
Sprzedawcy samochodów doszli do perfekcji w ukrywaniu wad i słabych stron sprzedawanego pojazdu. Nierzadko, wykrycie ich podczas zakupu graniczy z cudem i dowiemy się o nich dopiero podczas jazdy. Najczęstszym wybiegiem stosowanym przez dealerów używanych aut jest tzw. korekta licznika, czyli cofanie jego stanu przebiegu. Nie zawsze samochód z niskim przebiegiem będzie oznaczał rzeczywisty dystans jaki pokonał. Dlatego, jako kupujący, nie powinniśmy bać się kupować samochodów z większym przebiegiem. Auto, które jest bardzo dobrze zadbane, może się dalej dobrze sprawdzać na drogach, nawet mając 200 kilometrów przebiegu. Nierzadko, używane auto z niskim przebiegiem, okazuje się być w gorszym stanie. Cofanie liczników to największy przekręt stosowany przez nieuczciwych sprzedawców. Sytuacje pogarsza fakt, że wybieg ten jest trudny do ustalenia.
Bardzo często spotykamy się również z szeregiem drobnych usterek, które są na różne sposoby ukrywane przed kupującym. Najczęściej dotyczą dodatkowego wyposażenia jak np. klimatyzacja. Stałym już schematem sprzedawców używanych aut jest wersja zakładająca brak potrzeby jej nabijania, ze względu na sprzedaż auta i wynikającą z tego nie opłacalność. W efekcie końcowym, kiedy nowy właściciel zechce nabić klimatyzację, okazuje się, że jest ona uszkodzona i wymaga naprawy. Podobne usterki dotyczą np. regulacji instalacji LPG. Warto wstrzymać się z decyzją o kupnie samochodu i zaproponować jego nabycie, dopiero, kiedy sprzedawca doprowadzi je do stanu, który będzie nas satysfakcjonował.
Nie wszystko złoto co się świeci…
Inne defekty, jak np. ślady wilgoci wynikające z zalania, sprzedawcy starają się zamaskować dobrym wrażeniem, jakie osiągają poprzez pachnące wnętrze i świeżej warstwie lakieru. Zabiegi takie odmładzają samochód wizualnie i zwiększają poczucie jego dobrej jakości. Tymczasem, w rzeczywistości auto może okazać się tzw. gratem. Sprawdźmy stan zużycia kierownicy i gałki zmiany biegów. Ważne, by zajrzeć pod dywaniki. Tam najszybciej znajdziemy ewentualne ślady wilgoci, które są trudne do ukrycia. Kolejną sztuczką stosowaną przez nieuczciwych handlarzy są spreparowane książeczki serwisowej. Pamiętajmy, że nie zawsze książeczka, jaką chwali się sprzedawca będzie potwierdzała faktyczny stan auta i jego przebieg potwierdzony pieczątką serwisową. Zwracajmy uwagę na kolor tuszu na pieczęciach i barwę długopisu. Jeżeli wszystkie pieczątki wyglądają tak samo, mają taki sam odcień, o takim samym stopniu intensyfikacji, a podpisy wyglądają podobnie, zachowajmy ostrożność.