ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Co robić, gdy kończy się ważność butli LPG?

waznosc-butli-LPG

Napędzanie samochodu gazem stało się swego czasu bardzo popularne w Polsce. Wysokie ceny paliwa skłaniały kierowców do instalacji butli LPG. Korzystanie z gazu, jako źródła napędu samochodu stało się bardzo korzystne, ze względu na niskie koszty tego surowca.Nie dziwi zatem ilość samochodów wyposażonych w butle LPG, które poruszają się po polskich drogach. Każda butla ma jednak swój termin ważności. Sprawdźmy, co robić kiedy swój okres dopuszczenia do użytku straci butla LPG – wymieniać czy homologować?

Wymieniać czy homologować butle LPG?

Kiedy zdecydujemy się na zamontowanie instalacji gazowej do naszego samochodu, otrzymamy butlę, której termin ważności będzie wynosił dziesięć lat. Po upływie tego czasu stracimy możliwość dalszego użytkowania samochodu. Żeby móc dalej jeździć, konieczna będzie wizyta w stacji LPG. Do wyboru mamy dwie możliwości. Pierwsza to wymiana butli na nową, druga wiąże się ze szczegółowym sprawdzeniem jej stanu. Jeżeli kontrola wykaże nienaruszoną strukturę, która nie stwarza zagrożenia użytkowania, będziemy mogli wydłużyć okres ważności butli, czyli dokonać homologacji. Która opcja jest bardziej korzystna?

homologacja-butli-LPG

Zdecydowanie bardziej korzystną opcją jest…

Zdecydowanie bardziej korzystną opcją jest zakup nowej butli. Homologacja to proces, który wymaga sprawdzenia powłoki zewnętrznej zbiornika, jego wnętrza oraz ustalenia wytrzymałości ciśnieniowej. Są to poważne badania, od których zależy bezpieczeństwo użytkowania butli. Błąd pracownika dokonującego kontroli, który dopuści do użytku butlę w złym stanie, może wiele kosztować. Więcej informacji uzyskasz na stronie Transportowego Dozoru Technicznego. Każda homologacja wiąże się zatem z pewnym ryzykiem. Tymczasem, cena tej usługi wcale nie jest o wiele bardziej atrakcyjna, jak w przypadku wymiany na nową. Czasami może być nawet droższa. Koszty homologacji wahają się bowiem w przedziale 200-250 zł. Koszt nowej butli to cena ok. 300 zł, ale można znaleźć również oferty sprzedaży nowych zbiorników w cenie 200 zł. Biorąc pod uwagę, że jest to inwestycja, której dokonuje się raz na dziesięć lat, nawet zapłacenie 50-100 zł więcej wydaje się bardziej korzystne. Nie jest to duża różnica, a zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa i możliwość spokojnej jazdy bez stresu o stan naszej instalacji. Dlatego, powinniśmy unikać homologacji i decydować się na wymianę butli na nową.

3.9/5 - (7 votes)

8 thoughts on “Co robić, gdy kończy się ważność butli LPG?”

  1. …Chyba że ma się instalacje Vialle i butla kosztuje 1500zł to się opłaca zrobić legalizacje za 400zł w Grudziądzu bo w Bydgoszczy chyba nikt nie robi.

  2. Albo tak jak ja mam 60 litrów w kole i nowa kosztuje ponad 500. A nie chcę się bawić w zbiorniki 30l bo wkurza mnie częste tankowanie.

  3. Tylko że przy wymianie butli dochodzi często koszt nowego elektrozaworu a to już 2-3 krotnie więcej niż homologowanie starego zbiornika.

  4. Pięknie napisane ale promowane tu jest zakupowanie nowych butli. Pominę wyżej opisywane różnice w kosztach butli które kilkukrotnie przewyższają podane w artkule 200-300 zł i do zakupu nowej butli doliczmy jak wyżej pisali użytkownicy koszt (co często się zdarza) wymiany elektrozaworu i ROBOCIZNE gazownika wymieniającego butlę na nową. Suma znacznie wyższa (nawet kilkakrotnie) niż wykonanie przedłużenia pozwolenia na użytkowanie butli. Tak więc porównania opisane w artykule mnie zupełnie nie przekonują do zakupu nowej butli w przypadku gdy jestem pewien że moja butla jest w stanie bardzo dobrym

  5. Czy jeżeli mam nieważna butle w samochodzie i jej nie używam muszę na przeglądzie mieć Ją ważną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *