ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Światła do jazdy dziennej – kompendium wiedzy

światła do jazdy dziennej

światła do jazdy dziennej

Światła do jazdy dziennej odgrywają bardzo ważną rolę, dlatego też warto poświęcić nieco swojego cennego czasu, aby wybrać solidne modele, które wykonane są z najlepszych jakościowo materiałów. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jakie światła do jazdy dziennej wybrać i jakie są ich największe zalety.

Dlaczego warto stosować światła do jazdy dziennej?

Oryginalne światła do jazdy dziennej jak powszechnie wiadomo znacząco poprawiają widoczność, dlatego też zwiększa się bezpieczeństwo na drodze. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że powodują one mniejsze obciążenia dla akumulatora zwłaszcza, jak weźmie się pod uwagę standardowe światła mijania, które używane są za dnia. Godne uwagi są przede wszystkim światła do jazdy dziennej led, które charakteryzują się niewielkim zużyciem prądu i paliwa. Sporą zaletą jest również to, że dobry mechanik jest w stanie tak podłączyć światła, aby automatycznie włączały się zaraz po uruchomieniu zapłonu, dlatego też nie trzeba pamiętać o ich włączeniu i wyłączeniu. Sporą zaletą nowoczesnych świateł LED jest także to, że nie oślepiają one pozostałych kierowców.

Światła do jazdy dziennej przepisy

Jeżeli chodzi o przepisy prawne w Polsce to światła dzienne można używać zamiast świateł mijania (w warunkach normalnej przejrzystości powietrza), które jak powszechnie wiadomo są obowiązkowe. Ze świateł mijania można korzystać jedynie od świtu do zmierzchu. Co najważniejsze na kloszu lampy koniecznie musi widnieć oznaczenie RL. Zakup nowych świateł do dopiero połowa drogi do sukcesu, ponieważ bardzo ważną kwestią jest to, aby je odpowiednio zamontować. Osoby, które nie czują się na siłach, aby dokonać tego samodzielnie powinny skorzystać z fachowej pomocy.

O czym należy pamiętać?

Bardzo ważną rolę odgrywa także symbol świateł do jazdy dziennej. Wszystkie światła powinny mieć naniesiony specjalny znak homologacji E, który dodatkowo zawiera numer identyfikacyjny kraju (w Polsce E20). Warto wspomnieć także i o tym, że konstrukcje świateł z diodami LED powinny być wykonane w taki sposób, aby nie można było ich serwisować. Gdy uszkodzona zostanie chociaż jedna dioda, to całe światła do jazdy dziennej należy wymienić na nowe. Jeżeli chodzi o intensywność światła reflektora do jazdy dziennej to może wynosić ono od 400 kandeli do 1200 kandeli. Minimalna powierzchnia świetlna każdej poszczególnej lampy może wynosić z kolei 25 cm².

Oceń post

One thought on “Światła do jazdy dziennej – kompendium wiedzy”

  1. Dzień Dobry,

    Świetny materiał, niestety nadal część kierowców nie używa takich świateł mimo wymagań prawa. Jeśli ktoś ma możliwość zakupu nowego auta to warto wybrać światła LEDowe są bardzo wydajne no nie „walą” po oczach kierowców z naprzeciwka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *