ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Zgubiony dowód rejestracyjny – co robić w takiej sytuacji?

Zgubiony dowód rejestracyjny

Każdy pojazd zarejestrowany w Wydziale Komunikacji posiada dowód rejestracyjny. Co robić w przypadku jego zagubienia? Wystarczy zgłosić we właściwym urzędzie, czy zawiadamiać policję? Co nam grozi za brak dowodu?

Dowód rejestracyjny – ważne informacje

Pojazdy dopuszczone do ruchu drogowego posiadają dowody rejestracyjne. Do niedawna istniał obowiązek posiadania go podczas jazdy, teraz służby dysponują dostępem do bazy danych i mogą wszystkie informacje wyciągnąć na podstawie numeru rejestracyjnego czy innych danych. Na drukowanej wersji dowodu rejestracyjnego, znajdują się najistotniejsze informacje na temat:

  • właściciela pojazdu (ewentualnie współwłaścicieli),
  • danych identyfikujących pojazd (np. nr rejestracyjny, nr VIN, seria i nr dowodu,
  • okresowych badań technicznych,
  • inne: np. norma emisji spalin, VAT, hak, wtórnik tablic itp.

Każdą zmianę, jaką dokonujemy w pojeździe należy zgłosić we właściwym Wydziale Komunikacji. Należy przedstawić dowód rejestracyjny i pozostałe dokumenty. Wzmianki są dokonywane właśnie w dowodzie. Zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmiany należy zgłosić do trzydziestu dni w urzędzie.

Zgubiłem dowód rejestracyjny – co dalej??

Zgubienie dowodu rejestracyjnego należy niezwłocznie zgłosić we właściwym Wydziale Komunikacji. Jeżeli podejrzewasz, że dowód rejestracyjny mógł Ci ktoś ukraść – najlepiej zgłosić to na policję. Dowód rejestracyjny, który trafi w niepowołane ręce może nam spowodować wiele nieprzyjemności. Złodziej może dokonać czynu zabronionego i podrzucić nasz dowód – ciężko będzie się wytłumaczyć bez zgłoszenia o zagubieniu, że to nie my. Wraz ze zgłoszeniem w Wydziale Komunikacji zagubienie dowodu rejestracyjnego można ubiegać się o wydanie wtórnika (jest to koszt 73,50 zł). Otrzymamy najpierw dowód czasowy ważny 30 dni, a następnie dowód stały. Numer rejestracyjny i inne dane się nie zmienią. Zostanie jedynie nadany nowy numer i seria dowodu rejestracyjnego. Policja, jak i inne organy będą posiadały informację o wydaniu nowego dowodu. Jeżeli ktoś posłuży się „starym” to zostanie on zatrzymany. W sytuacji, gdy znajdziesz zagubiony dowód rejestracyjny, a zdołałeś już wyrobić wtórnik – stary musisz obligatoryjne oddać do Wydziału Komunikacji.

Czy można jeździć bez dowodu rejestracyjnego?

Od 1 – go października 2018 roku nastąpiła zmiana przepisów. Zgodnie z nową regulacją nie mamy obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i dokumenty potwierdzającego ubezpieczenie pojazdu (OC). Nie oznacza to, że nie musimy mieć wcale dowodu. Dowód musi być wydany przez Wydział Komunikacji i posiadać ważne okresowe badanie techniczne. Policja zatrzymując nas, sprawdzi, czy dowód rejestracyjny jest wydany.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *