ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Coraz więcej młodych ludzi, którzy zastanawiają się nad wyborem przyszłej profesji rezygnuje z wyższej edukacji i rozważa wybór zawodu technicznego. Jednym z najpopularniejszych zawodów staje się mechanik samochodowy. Jest to praca wymagająca konkretnych umiejętności myślenia i ciągłego poszerzania swojej wiedzy, ponieważ rynek motoryzacyjny wciąż się rozwija, a współcześnie nowe technologie stają się wykorzystywane w tym sektorze biznesowym z o wiele większą częstotliwością niż dawniej. Zapotrzebowanie na pracowników w tym zawodzie jest również bardzo wysokie. W tym tekście dowiesz się czy ten zawód jest na pewno odpowiednim dla Ciebie, jakich umiejętności potrzebujesz oraz czy przeciętne wynagrodzenie wypłacane na tym stanowisku spełnia Twoje oczekiwania.

Co trzeba zrobić by zostać mechanikiem samochodowym?

Aby zostać mechanikiem samochodowym można zdecydować się różne opcje. Jedną z nich jest ukończenie szkoły zawodowej przygotowującej do pracy na tym stanowisku -trochę praktyki, trochę teorii – jako taka szansa na pracę w zawodzie. Inną możliwością jest ukończenie technikum o tymże profilu – minimalna praktyka ale duża teoria – dobry start do dalszej edukacji. Osoby, które wybrały liceum ogólnokształcące i dopiero później odkryły w sobie pasje do tego zawodu mogą zdecydować się na uzyskanie wykształcenia w szkołach zaocznych lub zdecydować się na studia inżynierskie. Jeżeli „nie macie daru do nauki” pozostaje praktyka jako czeladnik – brak wykształcenia ale za to duża praktyka zakończona egzaminem w Cechu Rzemiosł.

Im większy prestiż wykształcenia, tym łatwiej o pracę „za biurkiem” w miejscach posiadających wysoką renomę, a co za tym idzie, prościej jest uzyskać wyższe zarobki. Dyplom potwierdzający przygotowanie do zawodu na stanowisku mechanika samochodowego można uzyskać poprzez zdanie egzaminu zawodowego potwierdzającego kwalifikacje.

Jakie umiejętności są wymagane?

Łopata, miotła czy zawód?
Łopata, miotła czy zawód?

Aby zostać dobrym mechanikiem samochodowym z pewnością należy posiadać pasję, chęć poszerzania wiedzy oraz mieć poczucie, że właśnie ta praca sprawi satysfakcję. Jeśli chcesz wybrać ten zawód z konieczności to na pewno ta praca będzie dla Ciebie nieprzyjemna. Dobry mechanik powinien być spostrzegawczy, mieć analityczny umysł. Musi także potrafić myśleć w sposób przyczynowo skutkowy, czyli posiadać umiejętność logicznego łączenia faktów tak, by wykrywać źródło danego problemu, czy usterki. Mechanik wyróżnia się także cierpliwością, ale przede wszystkim precyzją. Musi posiadać wiedzę techniczną, dotyczącą różnych typów pojazdów oraz tego w jaki sposób posługiwać się specjalistycznymi przyrządami. Dodatkowym atutem jest elokwencja czyli rozmowa z klientem bez użycie tak popularnego słowa ku….a! 🙂 ,który dla niektórych jest jak znak interpunkcji.

Zarobki na tym stanowisku

Według portalu wynagrodzenia.pl, który na bieżąco prowadzi badania dotyczące płac w konkretnych zawodach zarobki na tym stanowisku wynoszą od 2100 zł w górę. Oczywiście są one uzależnione od liczby przepracowanych godzin, doświadczenia, umiejętności. Możliwe są zarówno wyższe jak i niższe zarobki. Dodatkowo w naszym kraju także uczeń dostaje „kieszonkowe”- o wielkości decyduje państwo, jeżeli jest zarejestrowany. Czy warto? Jeśli czujesz, że to zawód dla Ciebie i uważasz, że posiadasz odpowiednie umiejętności to zdecydowanie warto abyś spróbował sił na tym stanowisku. Jest on wymagający, ale na pewno sprawi satysfakcję osobom, które czują, że to zajęcie dla nich.

4.3/5 - (6 votes)

One thought on “Jak zostać mechanikiem samochodowym?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *