ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Biegi ciężko wchodzą – jaka przyczyna?

biegi-ciezko-wchodza-skrzynia

Biegi ciężko wchodzą? Jeśli posiadamy kilkuletni samochód, bądź planujemy zakup używanego auta, to powinniśmy pamiętać o tym, że po jakimś czasie mogą pojawić się pierwsze problemy ze skrzynią biegów. Warto wiedzieć co może być ich przyczyną oraz czy można temu zapobiec.

Biegi ciężko wchodzą – co niszczy nasze skrzynie biegów?

Jeśli biegi ciężko wchodzą to pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jest wymiana oleju w skrzyni biegów. Przyjęło się mówić, że olej w skrzyni nie powinien być wymieniany, a jego sprawność jest przewidziana na cały okres eksploatacji skrzyni biegów. Coraz częściej jednak skrzynie ulegają awarii, szczególnie przy tych nowszych samochodach, a powodem awarii jest właśnie zbyt mała ilość oleju, bądź jego kiepskie właściwości, które zmieniają się przez lata eksploatacji pojazdu.

Co możemy jeszcze zrobić w razie awarii skrzyni?

Jeśli uszkodzenie jest znaczne, to najtańszym wyborem będzie wymiana skrzyni na inną używaną. W przypadku manualnych skrzyń biegów nie jest to ani bardzo skomplikowane zadanie, ani kosztowne. Skrzynie automatyczne to natomiast inna bajka. Oczywiście w przypadku automatu biegi po prostu przestaną wchodzić, skrzynia będzie mieszała, zrzucała biegi w nieodpowiednim momencie. Koszt naprawy praktycznie w każdym takim przypadku jest spory. Skrzynie manualne mogą mieć jeszcze inne powody ciężkiego wchodzenia biegów. W grę wchodzi uszkodzenie wysprzęglika, czy synchronizatora. Zdarza się również, że problem leży po stronie sprzęgła. W takim przypadku powinniśmy jak najprędzej zdecydować się na skorzystanie z usług fachowców, którzy podejmą się naprawy naszej skrzyni biegów. Im częściej ktoś się nią zajmie tym większa szansa na to, że uda się ją uratować w miarę rozsądnej kwocie.

Jak zapobiegać uszkodzeniom skrzyń biegów?

Przede wszystkim należy odpowiednio się z nimi obchodzić. Zdarza się, że biegi nie wchodzą jak należy z winy kierowcy – co musimy wtedy zrobić?. Jeśli za słabo wciśniemy pedał sprzęgła, to bieg nie wejdzie tak jak powinien. Usłyszymy zgrzyt w skrzyni. O ile jednorazowa sytuacja tego typu nie powinna stworzyć większego problemu to już nagminne nieprawidłowe wrzucanie biegów doprowadzi do prędzej czy później do poważniejszej awarii. Zapobiegawczo zmieniajmy również olej w naszych skrzyniach biegów. Producenci mówią, że nie jest to konieczne. Jeśli jednak chcemy użytkować nasz pojazd przez długi okres czasu bez tego typu usterek, to warto sprawdzać jego stan i w razie potrzeby dokonać wymiany.

Jak działa manualna skrzynia biegów możesz obejrzeć na YouTube tutaj.

3.4/5 - (23 votes)

One thought on “Biegi ciężko wchodzą – jaka przyczyna?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *