Biegi ciężko wchodzą

Jeśli posiadamy kilkuletni samochód, bądź planujemy zakup używanego auta, to powinniśmy pamiętać o tym, że po jakimś czasie mogą pojawić się pierwsze problemy ze skrzynią biegów. Warto wiedzieć co może być ich przyczyną oraz czy można temu zapobiec.

Co niszczy nasze skrzynie biegów?

Jeśli biegi ciężko wchodzą to pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jest wymiana oleju w skrzyni biegów. Przyjęło się mówić, że olej w skrzyni nie powinien być wymieniany, a jego sprawność jest przewidziana na cały okres eksploatacji skrzyni biegów. Coraz częściej jednak skrzynie ulegają awarii, szczególnie przy tych nowszych samochodach, a powodem awarii jest właśnie zbyt mała ilość oleju, bądź jego kiepskie właściwości, które zmieniają się przez lata eksploatacji pojazdu.

Co możemy jeszcze zrobić w razie awarii skrzyni?

Jeśli uszkodzenie jest znaczne, to najtańszym wyborem będzie wymiana skrzyni na inną używaną. W przypadku manualnych skrzyń biegów nie jest to ani bardzo skomplikowane zadanie, ani kosztowne. Skrzynie automatyczne to natomiast inna bajka. Oczywiście w przypadku automatu biegi po prostu przestaną wchodzić, skrzynia będzie mieszała, zrzucała biegi w nieodpowiednim momencie. Koszt naprawy praktycznie w każdym takim przypadku jest spory.

Skrzynie manualne mogą mieć jeszcze inne powody ciężkiego wchodzenia biegów. W grę wchodzi uszkodzenie wysprzęglika, czy synchronizatora. Zdarza się również, że problem leży po stronie sprzęgła. W takim przypadku powinniśmy jak najprędzej zdecydować się na skorzystanie z usług fachowców, którzy podejmą się naprawy naszej skrzyni biegów. Im częściej ktoś się nią zajmie tym większa szansa na to, że uda się ją uratować w miarę rozsądnej kwocie.

Jak zapobiegać uszkodzeniom skrzyń biegów?

Przede wszystkim należy odpowiednio się z nimi obchodzić. Zdarza się, że biegi nie wchodzą jak należy z winy kierowcy. Jeśli za słabo wciśniemy pedał sprzęgła, to bieg nie wejdzie tak jak powinien. Usłyszymy zgrzyt w skrzyni. O ile jednorazowa sytuacja tego typu nie powinna stworzyć większego problemu to już nagminne nieprawidłowe wrzucanie biegów doprowadzi do prędzej czy później do poważniejszej awarii.
Zapobiegawczo zmieniajmy również olej w naszych skrzyniach biegów. Producenci mówią, że nie jest to konieczne. Jeśli jednak chcemy użytkować nasz pojazd przez długi okres czasu bez tego typu usterek, to warto sprawdzać jego stan i w razie potrzeby dokonać wymiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *