ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Rondo turbinowe – jazda, zasady

Rondo turbinowe

Rondo turbinowe wielu początkującym kierowcom może kojarzyć się ze skomplikowanym oraz niebezpieczny skrzyżowaniem. Tymczasem, w praktyce jazda po takim rondzie przy dobrej znajomości przepisów obowiązujących w ruchu drogowym nie jest trudna. Jest to skrzyżowanie praktycznie bezkolizyjne.

Jazda po rondzie turbinowym

Zazwyczaj ronda turbinowe posiadają dwa lub więcej pasów ruchu, które w wielu krajach są oddzielone od siebie wysepką lub pewnego rodzaju krawężnikiem. Na takich rondach nie ma więc możliwości zmiany pasa ruchu, tak jak to bywa w przypadku zwykłego ronda. Możliwość ta jest często ograniczona do wybranych punktów ronda. Każdy kierowca przed wjazdem na takie skrzyżowanie musi zająć odpowiedni pas ruchu, który wyprowadzi go w pożądanym kierunku. Na rondzie turbinowym każdy pas ruchu jest oznaczony znakami poziomymi, a ponadto przed skrzyżowaniem znakami pionowymi. Jeśli kierowca chce jechać w lewo, to musi zająć odpowiedni pas lewy i podążając nim bezpiecznie wyjeżdża we właściwym kierunku.

Rondo turbinowe – jakie panują zasady?

W celu bezpiecznego oraz bezstresowo poruszania się po rondzie turbinowym niezwykle ważne jest zajęcie odpowiedniego pasa ruchu. Jazda nie jest trudna bowiem obowiązują na nim ogólne zasady ruchu drogowego z tym, że na rondzie turbinowym w szczególności należy przestrzegać oznakowania poziomego. W Polsce praktycznie nie ma rond na których poszczególne pasy są oddzielone wysepkami czy też specjalnymi krawężnikami. Ze względu na klimat w polskich warunkach drogowych poszczególne pasy są odseparowane od siebie liniami namalowanymi na asfalcie, czyli znakami poziomymi, co znacznie ułatwia odśnieżanie. Jazda rondzie oznaczonym pasami jest w miarę bezpieczna. Kierowca powinien zawsze stosować się do oznakowania poziomego i nie przecinać ciągłych linii. Jest to dozwolone tylko w miejscach, gdzie linia jest przerywana. Warto pamiętać o tym, że ustawiając się odpowiednio przed skrzyżowaniem nie jest konieczna żadna zmiana pasa ruchu podczas jazdy po rondzie.

Każde turbinowe rondo można bezpiecznie pokonać jeśli:

  • przed wjazdem na rondo kierowca zajmie odpowiedni pas ruchu
  • przed wjazdem na rondo kierowca ustąpi pierwszeństwa pojazdom znajdującym na rondzie, zgodnie z obowiązującymi znakami drogowym
  • kierowca nie będzie przecinał na rondzie ciągłych linii
  • przed opuszczeniem ronda kierowca włączy prawy kierunkowskaz5/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *