ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Rondo turbinowe – jazda, zasady

Rondo turbinowe

Rondo turbinowe

Rondo turbinowe wielu początkującym kierowcom może kojarzyć się ze skomplikowanym oraz niebezpieczny skrzyżowaniem. Tymczasem, w praktyce jazda po takim rondzie przy dobrej znajomości przepisów obowiązujących w ruchu drogowym nie jest trudna. Jest to skrzyżowanie praktycznie bezkolizyjne.

Jazda po rondzie turbinowym

Zazwyczaj ronda turbinowe posiadają dwa lub więcej pasów ruchu, które w wielu krajach są oddzielone od siebie wysepką lub pewnego rodzaju krawężnikiem. Na takich rondach nie ma więc możliwości zmiany pasa ruchu, tak jak to bywa w przypadku zwykłego ronda. Możliwość ta jest często ograniczona do wybranych punktów ronda.

Każdy kierowca przed wjazdem na takie skrzyżowanie musi zająć odpowiedni pas ruchu, który wyprowadzi go w pożądanym kierunku. Na rondzie turbinowym każdy pas ruchu jest oznaczony znakami poziomymi, a ponadto przed skrzyżowaniem znakami pionowymi. Jeśli kierowca chce jechać w lewo, to musi zająć odpowiedni pas lewy i podążając nim bezpiecznie wyjeżdża we właściwym kierunku.

Rondo turbinowe zasady

W celu bezpiecznego oraz bezstresowo poruszania się po rondzie turbinowym niezwykle ważne jest zajęcie odpowiedniego pasa ruchu. Jazda nie jest trudna bowiem obowiązują na nim ogólne zasady ruchu drogowego z tym, że na rondzie turbinowym w szczególności należy przestrzegać oznakowania poziomego.

W Polsce praktycznie nie ma rond na których poszczególne pasy są oddzielone wysepkami czy też specjalnymi krawężnikami.

Ze względu na klimat w polskich warunkach drogowych poszczególne pasy są odseparowane od siebie liniami namalowanymi na asfalcie, czyli znakami poziomymi, co znacznie ułatwia odśnieżanie.

Jazda rondzie oznaczonym pasami jest w miarę bezpieczna. Kierowca powinien zawsze stosować się do oznakowania poziomego i nie przecinać ciągłych linii. Jest to dozwolone tylko w miejscach, gdzie linia jest przerywana. Warto pamiętać o tym, że ustawiając się odpowiednio przed skrzyżowaniem nie jest konieczna żadna zmiana pasa ruchu podczas jazdy po rondzie.

Każde turbinowe rondo można bezpiecznie pokonać jeśli:

  • przed wjazdem na rondo kierowca zajmie odpowiedni pas ruchu
  • przed wjazdem na rondo kierowca ustąpi pierwszeństwa pojazdom znajdującym na rondzie, zgodnie z obowiązującymi znakami drogowym
  • kierowca nie będzie przecinał na rondzie ciągłych linii
  • przed opuszczeniem ronda kierowca włączy prawy kierunkowskaz

Przestrzegając tych istotnych przepisów drogowych można zawsze bezpiecznie dotrzeć do wyznaczonego celu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *