ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Pompowtryskiwacze – co powinieneś o nich wiedzieć?

Pompowtryskiwacze

Pompowtryskiwacze, czyli bujna wyobraźnia inżynierów. Wymyślili coś co na zawsze połączyło pompę wysokiego ciśnienia i rozpylacz. To, że inżynier musi być kreatywny to każdy wie, ale to naprawdę bardzo fajny pomysł, który łączy dwie rzeczy, które i tak nie mogą działać niezależnie. Jeśli spojrzy się w statystki to niestety przegrywa ten pomysł z czasem, jednak nie chodzi tutaj o zastosowanie czy wygląd, tylko raczej o ekologów i ekologię.

Jak zbudowane są pompowtryskiwacze?

Coś bez czego nie było by tego urządzenia, czyli komora kompresji, a także elektrozawór, są to dwie części, które są najważniejsze w całej budowie. Zawory elektromagnetyczne, które zostały zastosowane w pompowtryskiwaczach, nie są aż tak podatne na awarię niż piezoelektryczne, dzięki czemu jest większa szansa na długowieczność urządzenia. Tym co napędza cały mechanizm jest wałek rozrządu. To tyle jeśli chodzi o główne części w budowie tego mechanizmu.

Pompowtryskiwacze – jak działają?

Najpierw trzeba osiągnąć odpowiednie ciśnienie co spowoduje ściśnięcie sprężyny wewnętrznej, z zaworem przelewowym, następnie iglica wtryskiwacza uniesie się. To całe działanie ma za zadanie spowodować wtrysk wstępny. Ciśnienie będzie dalej narastać, dzięki czemu zostanie uchylony zawór przelewowy. Po jego otwarciu ciśnienie znacznie spada, a iglica wtryskiwacza powróci spokojnie na swoje miejsce. Jeśli wystąpią te wszystkie rzeczy, to można śmiało powiedzieć, że wtrysk wstępny został zakończony. Jakie są możliwe awarie pompowtryskiwaczy? Urządzenia te są trwałe, jednak niestety nie są wieczne. Czymś na co powinien zwrócić uwagę kierowca jest fakt, że jeśli olej napędowy ma zwiększone zużycie to coś się dzieje. Inne rzeczy to na przykład czarny dym wylatujący z rury wydechowej, a także głośniejsze działanie pojazdu. Jeśli awaria będzie duża to może dojść do tego, że kierowca nie uruchomi pojazdu. Do najczęstszych uszkodzeń pompowtryskiwaczy można zaliczyć, problemy z końcówkami rozpylacza, zabrudzony filtr, pęknięcia sprężyn, brak szczelności w sekcji tłoczącej. Podsumowując, Niemcy wymyślili naprawdę ciekawe urządzenie, które było rewolucją i łączyło dwie funkcje w jedną. Niestety z duchem czasu ludzie zaczęli z niej mniej korzystać, a to za sprawą usterek, albo trudnego mechanizmowi, który nie do końca wszyscy rozumieli.

5/5 - (1 vote)

One thought on “Pompowtryskiwacze – co powinieneś o nich wiedzieć?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *