ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Jak dbać o klimtyzację?

Klimatyzacja samochodowa - jak o nią zadbać?

O tym, jak ogromnym udogodnieniem jest klimatyzacja w samochodzie przekona się każdy, kto w 30 stopniowym upale pokona 30 kilometrów. Niby nieduża odległość, a uczucie tak nieprzyjemne, jakbyśmy stali na słońcu przez kilka godzin. Żeby jednak cieszyć się klimatyzacją jak najdłużej, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Zasada działania klimatyzacji

Pewnie wiele osób może to zaskoczyć, ale zasada działania układu klimatyzacji jest analogiczna to zasady działania lodówka. Cały układ składa się z takich elementów, jak sprężarka, parownik oraz skraplacz. Czynnik chłodzący , najczęściej R134A jest pompowany do sprężarki, która zwiększa jego ciśnienie, co skutkuje wzrostem temperatury czynnika. Następnie jest on transportowany do zasobnika. Podczas procesu dochodzi do oczyszczenia, jak i do odwilgocenia. W kolejnym kroku czynnik dociera do skraplacza, gdzie następuje zamiana stanu skupienia z gazowego na ciekły. Cały proces kończy się w parowniku – tutaj rozprężanie powoduje gwałtowne obniżenie temperatury. Zimne powietrze przechodzi przez odpowiednie filtry, które mają za zadanie oczyszczenie go z drobnoustrojów.

Jakie są oznaki nieprawidłowego działania klimatyzacji

Wyraźnym znakiem na to, że coś niedobrego dzieje się z klimatyzacją jest między innymi parowanie szyb oraz nieprzyjemny zapach. W starych filtrach powstają wręcz „własne kolonie bakterii i roztoczy”. Ponadto kierowca szybko zauważy nadmierne zużycie paliwa. To bardzo wyraźne sygnały, których nie należy ignorować, gdyż mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy oraz zdrowia jego i współpasażerów, a w szczególności alergików.

Klimatyzacja samochodowa – jak o nią zadbać?

Podstawą jest regularne – co rok lub nawet co pół roku – dokonywanie przeglądu klimatyzacji. Podczas niego pierwszą czynnością jest skontrolowanie ilości czynnika chłodzącego. Następnie specjalista powinien wyczyścić kanały dostarczające powietrze, oczyścić wloty powietrza oraz wymienić filtr kabinowy. Ostatnim krokiem jest uzupełnienie układu klimatyzacji według wskazań ilościowych i jakościowych producenta. W przypadku uszkodzenia chłodnicy z osuszaczem klimatyzacji wymienia się ją tylko na nową takich producentów jak: NISSENS, NR, HELLA, czy VALEO.

Najpopularniejsze metody serwisowania

Ozonowanie to metoda, która cieszy się największą popularnością. Polega ona na umieszczeniu we wnętrzu auta urządzenia – ozonatora. Po odpowiednim ułożeniu ustawia się wielkość kabiny i czas działania, włącza wentylator nawiewu na obieg wewnętrzny i minimalne obroty i minimalną temperaturę, po czym zamykamy drzwi i czekamy aż urządzenie zakończy pracę. W tym czasie trwa wypalanie bakterii i roztoczy, usuwanie pyłków czy innych zanieczyszczeń. Drugą metodą jest metoda ultradźwiękowa, która polega na czyszczeniu wnętrza za pomocą ultradźwięków o częstotliwości 1,7 MHz wytwarzanych przez dedykowane do tego urządzenie. Po jego włączeniu specjalny płyn jest zamieniany na mgłę a ta z kolei dociera do wszystkich zakamarków wnętrza auta i parownika.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *