ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Pasek wielorowkowy – drobiazg, o który trzeba się zatroszczyć

Pasek wielorowkowy

Pasek wielorowkowyJeśli mowa o mechanice samochodowej oraz o tym, jakie usterki mogą w każdym samochodzie wystąpić, pasek wielorowkowy jest zdecydowanie jednym z tych elementów, które są warte szczególnej uwagi. Pasek wielorowkowy (nazywany również paskiem wieloklinowym) to pasek wykonany z kauczuku, dzięki któremu działa cały układ chłodzenia, wspomaganie kierownicy, klimatyzacja, a także za jego sprawą samochód może korzystać z prądu elektrycznego. Jak widać ten niewielki element pełni bardzo istotną rolę dla dobrego działania samochodu. Z tego powodu rozsądne jest należyte dbanie, by takowy pasek, który mamy pod maską nie był zużyty.

Jak często wymieniać pasek wielorowkowy?

Pytanie: kiedy jest właściwy moment, by zastąpić dotychczasowy pasek wielorowkowy nowym, nie jest łatwe. Nie ulega jednak wątpliwości, że w przypadku tak bardzo istotnej części, lepiej dokonywać wymiany odrobinę zbyt często, niż całkowicie zaniedbać tę kwestię. Tak czy owak, można w przybliżeniu określić jaka jest trwałość paska wielorowkowego. W przypadku markowych produktów od znanych i powszechnie poważanych producentów paski wytrzymują mniej więcej 120 tysięcy kilometrów. Po przejechaniu takowego dystansu wymiana paska jest absolutną koniecznością. Gdy jednak pasek znajdujący się pod maską nie jest oryginalnym produktem, lecz jedynie tańszym, niemarkowym zamiennikiem – jego wytrzymałość spada nawet o połowę i wynosi 60 tysięcy kilometrów. Pamiętajmy także, że wymiana musi być natychmiastowa, jeśli pasek został zabrudzony olejem.

Dlaczego pasek wielorowkowy piszczy?

Piszczenie paska wielorowkowego to sytuacja, z którą spotkała się większość kierowców. Jej przyczyną jest złe napięcie paska, które szczególnie daje o sobie znać, gdy na zewnątrz panuje wilgoć, ponieważ wilgoć utrudnia tarcie, które musi następować pomiędzy paskiem a kołem pasowym. Sytuacja ta, choć najczęściej ma miejsce w przypadku zużytego paska, może zdarzyć się także z całkiem nowym elementem. Dlatego nie warto na nim oszczędzać i kupić część dobrej jakości.

1/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *