ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Płyn do wspomagania – wszystko co powinno się o nim wiedzieć

płyn do wspomagania

Wspomaganie kierownicy w ciągu zaledwie kilkunastu lat stało się wyposażeniem równie oczywistym co chociażby pasy bezpieczeństwa. Tak samo jak ciężko jest sobie wyobrazić samochód bez tego elementu bezpieczeństwa, tak samo ciężko jest znaleźć nowe auto bez wspomagania. Wspomaganie pozwala nie tylko zwiększyć bezpieczeństwo podróży, ale przede wszystkim znacznie podnieść komfort w codziennej jeździe samochodem. O wiele wygodniejsze staje się chociażby parkowanie, które już nie wymaga stosowania tak dużej siły do kręcenia kierownicy.

Serwisowanie wspomagania

Aby jednak układ wspomagania mógł funkcjonować bez żadnych problemów, konieczne jest jego okresowe serwisowanie, a w szczególności wymiana płynu do wspomagania. Płyn do wspomagania kierownicy pełni podobną rolę co płyn hamulcowy, Jego odpowiednie ciśnienie, ale również konsystencja i właściwości, gwarantują bezproblemową pracę całego układu. Wraz z wiekiem płyn wspomagania ulega jednak zużyciu, co da się łatwo wyczuć po zachowaniu auta. Kiedy wymienić płyn do wspomagania? Producenci aut zalecają wymianą w różnych odstępach czasu i przejechanego dystansu. Przyjmuje się, że powinno się dokonywać takiej wymiany raz na 100 tysięcy kilometrów.

Samochód może jednak zasygnalizować konieczność wymiany wcześniej. Jeśli tylko zauważalne stanie się:

  • zwiększenie oporu kierownicy
  • uczucie spalenizny z okolicy wspomagania
  • zmiana barwy płynu
  • niepokojące dźwięki podczas kręcenia kierownicą

Oznacza to, że należy czym prędzej udać się na wymianę płynu.

Jak dobrać płyn do wspomagania?

Płyn do wspomaganiaAby układ wspomagania funkcjonował bez zarzutu, kluczowe jest zakupienie odpowiedniego płynu. Wbrew pozorom płyn do wspomagania peugeot 407 będzie zachowywał się zupełnie inaczej niż płyn do innego auta. Wybierając odpowiedni płyn pamiętać trzeba o takich jego parametrach jak: temperatura pracy, klasa jakości, czy też znajdujące się w płynie zabezpieczenia. Wybór na ogół jednak ogranicza się do koloru płynu, który oznacza zastosowanie w określonej marce pojazdu. Gdy ktoś chce zakupić płyn do wspomagania Passat B5, powinien wybrać płyn zielony, jeśli natomiast będzie to auto z grupy General Motors lub Mazda, powinien być wybrany płyn do wspomagania czerwony.

Jak wymienić płyn do wspomagania?

Jak wymienić płyn do wspomaganiaWymianę płynu zlecić można oczywiście w warsztacie, jest to jednak proces dość prosty, dlatego przy odrobinie umiejętności technicznych można wykonać to zadanie samodzielnie. Wystarczy w tym celu wyposażyć się w duża strzykawkę, pojemnik na zużyty płyn i około 30 minut wolnego czasu. Wymiana z grubsza polega na wyciąganiu starego płynu przy pomocy strzykawki, a następnie uzupełnieniu zbiorniczka nowym płynem poprzez wlanie go do układu przez zbiorniczek.

3/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *