ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Co najczęściej psuje się w zawieszeniu samochodowym?

Co najczęściej psuje się w zawieszeniu samochodowym?

Jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia mechaniczne układów w samochodach jest niewątpliwie zawieszenie. Częste poruszanie się po nierównej nawierzchni lub uderzenie nawet w niewielką przeszkodę może doprowadzić do jego usterki. Jakie z podzespołów najczęściej psują się w tym wypadku?

Wahacze – czym są i kiedy ulegają uszkodzeniu?

Charakterystyczne stukanie przy pokonywaniu nierówności to jeden z głównych objawów wskazujących na usterkę zawieszenia samochodowego. Niepokojące odgłosy dobiegające podczas jazdy z okolic kół są nierzadko powiązane z nadmiernym zużyciem wahaczy. Często przyczyną uszkodzenia wspomnianego podzespołu jest najechanie na twardą przeszkodę, np. uderzenie w krawężnik. Może to być przyczyną wygięcia wahacza i tym samym konieczności jego wymiany. Zużywają się również gumy i tuleje będące elementami tej części zawieszenia samochodowego. Jesteśmy w stanie wymienić uszkodzony komponent – dzięki temu można uniknąć kosztów związanych z zakupem kompletu nowych wahaczy.

Jak rozpoznać usterkę amortyzatorów w aucie?

W autach osobowych liczy się przede wszystkim komfort podróżowania. Na jego poziom wpływ ma m.in. stan amortyzatorów. Podzespoły te ze względu na intensywną eksploatację również nierzadko ulegają uszkodzeniom. Najczęstszym objawem jest zauważalny na ich powierzchni wyciek oleju, a także – podobnie jak w przypadku usterek wahaczy – metaliczne odgłosy pojawiające się przy pokonywaniu nierównych nawierzchni. Jazda samochodem z niesprawnymi amortyzatorami staje się niekomfortowa. W momencie, gdy awarii ulegnie wyłącznie jeden z nich, dochodzi do nierównego zużywania bieżnika ogumienia. Podobnie jak przy uszkodzonych wahaczach, także i w tym wypadku należy pamiętać o konieczności wymiany kompletu na jedną oś – nawet wtedy, gdy drugi amortyzator jest sprawny.

Nie tylko amortyzatory i wahacze – co jeszcze psuje się w zawieszeniu?

Przy kontroli układu odpowiadającego za tłumienie drgań podczas jazdy samochodem warto sprawdzić stan niewielkich elementów takich jak końcówki drążka kierowniczego i łączniki stabilizatorów. Ich uszkodzenia prowadzą nie tylko do pojawienia się stukania z okolic zawieszenia, ale też obniżenia właściwości jezdnych. Luzy na kierownicy są niebezpieczne, dlatego w tym wypadku niezwłocznie należy udać się do warsztatu.

3/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *