ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Spalanie stukowe – czym jest?

Co to jest spalanie stukowe

Spalanie stukowe jest niezwykle niepożądanym zjawiskiem zachodzącym w silniku spalinowym. Dochodzi do niego w sytuacji przedwczesnej detonacji mieszanki paliwowo powietrznej. Generuje to całą kaskadę problemów, które w efekcie mogą okazać się niezwykle destrukcyjne dla całej jednostki napędowej.

Spalanie stukowe – dlaczego powstaje?

Aby zrozumieć powody powstawania spalania stukowego, należałoby najpierw poznać zasadę działania silnika spalinowego i zależności, które występują pomiędzy określonymi czynnikami wpływającymi na jego pracę. Jak każdy znakomicie wie, w działającym silniku, a dokładniej mówiąc w jego poszczególnych cylindrach, cały czas zachodzą mini eksplozje mieszanki paliwa z powietrzem, które wywoływane są przez iskrę pochodzącą ze świecy zapłonowej. Spalanie stukowe następuje w chwili, gdy mieszanka ta eksploduje niezależnie od podanej iskry. Innymi słowy mieszanka paliwowa nie reaguje w odpowiedni sposób na działanie układu zapłonowego, co doprowadza do rozstrojenia pracy silnika, co objawia się głuchymi stukami dochodzącymi z cylindra.

Gdzie leży problem?

Jeśli układ zapłonowy funkcjonuje prawidłowo, a układ dolotowy sinika przekazuje odpowiednią dawkę powietrza, to jak łatwo się domyślić, głównym winowajcą musi być w przypadku takiego problemu paliwo. I tak tez właśnie jest, a dokładniej jego zbyt mała ilość oktanów. Dzieje się tak dlatego, ponieważ od tego jak bardzo kaloryczna jest dawka paliwa, uzależniony jest jej czas spalania. Producent silnika znając ilość oktantów, którą rekomenduje do danego samochodu, zna również jej czas spalania, a co za tym idzie może względem tej wartości wyregulować układ zapłonowy. I wszystko działa w pełnej harmonii, do czasu oczywiście zatankowania zbyt mało oktanowego paliwa. Zdawało by się, ze słaba jakość paliwa wyczerpuje temat spalania stukowego, jednak powodów jego powstawania może być jeszcze kilka. Innym bardzo popularnym jest gromadzący się na ściankach cylindra nagar, czyli pozostałość po słabej jakości paliwie, które nie uległo całkowitemu spaleniu. Takie resztki również mogą powodować spalanie stukowe.

Możliwe konsekwencje

Spalania stukowe choć bardzo charakterystyczne, często mylone jest z usterką zaworów, która w naprawie jest niezwykle kosztowna. Tak samo zresztą jak uszkodzenia silnika, które mogą powstać w wyniku nienaprawianego spalania stukowego. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić nawet do rozerwania cylindra, który stale będzie poddawany nietypowym dla niego obciążeniom.


5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *