Budowa układu kierowniczego w aucie nie zawsze jest taka sama. Różni się ona ze względu na zastosowane przez danego producenta rozwiązanie. Najbardziej popularna budowa układu kierowniczego opiera się na tak zwanej maglownicy. Jest to układ kierowniczy oparty na tak zwanej przekładni zębatkowej. Innym rodzajem budowy układu kierowniczego jest system oparty na przekładni ślimakowej lub śrubowo-kulkowej. Jest to jednak o wiele mniej popularne rozwiązanie.
Niezależnie od zastosowanego układu kierowniczego, jego awarie mogą przydarzyć się z wielu powodów. Często doprowadza do nich na przykład wjeżdżanie autem na krawężniki lub częste kręcenie kołami, gdy samochód pozostaje w spoczynku.
Wśród częstych usterek układu kierowniczego w samochodzie wymienić można między innymi:
- uszkodzenie przegubu krzyżakowego kolumny kierowniczej,
- uszkodzenie drążka kierowniczego,
- wyszczerbienie zębów na listwie przekładni kierowniczej,
- zapowietrzenie układu kierowniczego,
- uszkodzenie pompy,
- usterka układu wspomagania kierownicy,
- innego rodzaju usterki.
Układ kierowniczy powinien zawsze działać bez zarzutu – tylko wówczas możliwa jest bowiem bezpieczna i komfortowa jazda samochodem. Jeśli zauważone zostaną zatem jakiekolwiek problemy z układem kierowniczym, należy niezwłocznie udać się z samochodem do przeglądu. Co powinno zwrócić naszą uwagę?
Wśród objawów, które powinny wzbudzić niepokój kierowcy mowa może być między innymi o:
- wyczuwalnym luzie na kole kierownicy,
- szarpaniu podczas skręcania,
- nierównej sile wspomagania podczas kręcenia kierownicą,
- drganiach kierownicy podczas postoju samochodu,
- drganiach kierownicy podczas jazdy autem niezależnie od prędkości,
- innych objawach związanych z kierownicą.
Pamiętać należy o tym, by układ kierowniczy był regularnie kontrolowany. Do mechanika należy udać się zatem nie tylko wówczas, gdy zaistniały już jakieś konkretne problemy. Okresowe przeglądy układu kierowniczego to rzecz bardzo istotna – pamiętać powinien o nich każdy odpowiedzialny kierowca.
Konkretne ceny usunięcia danej awarii są uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim mowa oczywiście o rodzaju usterki – niektóre z nich nie wiążą się z dużym wydatkiem, inne wręcz przeciwnie. Często przed dużymi awariami uchronić mogą nas właśnie regularne przeglądy układu kierowniczego. Dzięki nim daną usterkę uda się wykryć wcześniej, a co za tym idzie – końcowa cena jej usunięcia – będzie o wiele mniejsza.