ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Łącznik stabilizatora

wymiana łącznika stabilizatora

wymiana łącznika stabilizatora

Łącznik stabilizatora to element zawieszenia pojazdy, który łączy wahacz ze stabilizatorem. Jakie jest jego zadanie? Kiedy zachodzi konieczność jego wymiany na nowy i jak przebiega proces naprawy?

Do czego służy łącznik stabilizatora?

Łącznik zapewnia przyleganie kół do nawierzchni drogi. Poza tym przenosi ugięcie zawieszenia i zapewnia mu stabilność w czasie pokonywania nawet ostrych łuków. Łącznik stabilizatora zawiera przeguby kulowe i elementy gumowe, które skutecznie tłumią wszelkiego rodzaju drgania. Jednak z czasem mogą one ulec wybiciu, co wymusza konieczność ich wymiany na nowe. Drążek wspomnianego stabilizatora połączony jest z amortyzatorami lub wahaczami zawieszenia przy pomocy specjalnych łączników, które zawierają przeguby kulkowe. To właśnie te łączniki są jedynymi elementami, które przenoszą siły powstałe na skutek pokonywania zakrętów z jednej strony pojazdu na drugą.

Objawy zużycia łącznika stabilizatora

Zazwyczaj na skutek częstego jeżdżenia po nierównych drogach, łączniki stabilizatora mogą ulec wybiciu. Objawia się to przede wszystkim uciążliwym dla kierowcy stukaniem w czasie jazdy. Wówczas konieczna jest wymiana uszkodzonego łącznika na nowy. Najlepiej jest robić to parami, bo tak naprawdę żywotność łączników jest podobna i awaria jednego z nich najczęściej wiąże się z tym, że za jakiś czas trzeba będzie wymienić również i drugi łącznik, który znajduje się po drugiej stronie pojazdu.

Jak wymienić łącznik stabilizatora?

Sama wymiana łącznika stabilizatora nie jest zbyt skomplikowana. Polega ona na podniesieniu auta, zdemontowaniu koła oraz odkręceniu łącznika od wahacza czy amortyzatora, a także od drążka stabilizatora. Czasami te połączenia bywają jednak dość mocno zardzewiałe. Wówczas konieczne jest usunięcie łączników poprzez rozcięcie śrub. Dopiero wówczas można je usunąć i przeprowadzić ich demontaż. Z kolei proces montażu przebiega dokładnie odwrotnie. Po zakończonej wymianie koniecznie trzeba jeszcze przeprowadzić ustawienie geometrii kół.

3/5 - (2 votes)

One thought on “Łącznik stabilizatora”

  1. Po pierwsze łącznik stabilizatora jest przykręcany do kolumny amortyzatora a nie do wahacza. Po drugie po wymianie nie trzeba robić geometrii czy też zbieżności. Robi się to wtedy kiedy ingeruje się w układ kierowniczy tj. wymienia się końcówki drążka kierowniczego lub regeneruje maglownice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *