ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Co to jest Vanos w BMW?

vanos w bmw

W dzisiejszych czasach silniki z Vanos cieszą się bardzo dużą popularnością, ale tak naprawdę mało osób potrafi odpowiedzieć na pytanie – Co to jest Vanos w BMW? Osoby, które w najbliższym czasie planują kupić nowy samochód BMW, powinni poznać wszystkie wady i zalet Vanos, dzięki czemu będą wiedzieć czy warto w nie zainwestować.

Jak działa Vanos?

Najprościej rzecz mówiąc Vanos to specjalne elektroniczne urządzenie sterujące, którego głównym zadaniem jest wykorzystywanie sygnałów z czujników obciążenia oraz prędkości obrotowej silnika. Sygnały te mogą bardzo dokładnie ustalić położenie zaworu elektromagnetycznego, którego podstawowym zadaniem jest umożliwienie przepływu oleju do specjalnego układu uruchamiającego. Od ciśnienia oleju powstaje bardzo duża siła, która powoduje przesunięcie wałka połączonego bezpośrednio z elementami regulacyjnymi. Wałek rozrządu następnie zmienia swoje dotychczasowe położenie kątowe, przez co zmieniana jest faza rozrządu. Podczas bardzo niskich obrotów silnika element regulacyjny po woli obraca wałkiem rozrządu, zmniejszając automatycznie kąt początku otwarcia zaworu dolotowego. Podczas średnich obrotów silnika, element regulacyjny obraca z kolei wałek rozrządu w kierunku wcześniejszego otwarcia zaworu docelowego.

Dlaczego Vanos to dobre rozwiązanie?

Silniki z Vanosem cieszą się bardzo dużą popularnością przede wszystkim dlatego, że są bardzo oszczędne. Za pomocą tego specjalistycznego urządzenia, samochody mogą osiągnąć zdecydowanie lepsze przyśpieszenie z niższych obrotów silnika. Samochody BMW z Vanosem są zdecydowanie bardziej elastyczne i żwawsze, dlatego też wielu kierowców decyduje się na ich zakup. Bardzo dużą zaletą tego układu jest również to, że bardzo rzadko się psuje, chociaż należy pamiętać o tym, że jest to elektronika i zawsze należy liczyć się z możliwością pojawienia się usterek. Warto wspomnieć również i o tym, że vanosów się nie reguluje. Wyjątkiem są jedynie samochody BMW w których zastosowano podwójny Vanos. W tym przypadku od czasu do czasu należy je odpowiednio synchronizować, aby działały sprawnie i wywiązywały się ze swoich obowiązków. Osoby, które mają samochody z silnikiem Vanos mogą sprawdzić ich prawidłową pracę, za pomocą specjalnego testu DIS.

3/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *