ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Asystent parkowania – jak działa?

jak działa asystent parkowania

Parking Assist.jpg
By NozillaOwn work, CC BY-SA 3.0, Link

Asystent parkowania to następca czujników parkowania. System Park Assist wykorzystywany jest już od kilku lat w wielu modelach samochodów, a powoli przestaje być luksusowym wyposażeniem dodatkowym, a staje się standardem w samochodach kupowanych w salonach. Czym jest asystent parkowania i jak działa?

Czym jest system Park Assist?

Parkowanie jest niekiedy manewrem bardzo trudnym i wymagającym od kierowcy dużego skupienia, doświadczenia i wyczucia odległości. Popularne dotąd czujniki parkowania ułatwiały bezpieczne zaparkowanie samochodu bez wyrządzenia szkód na innym pojeździe, a system Park Assist idzie o krok, a nawet kilka kroków dalej.

System ten ma za zadanie pomóc kierowcy w bezpiecznym zaparkowaniu samochodu, a nawet częściowo wyręczyć go w tej czynności. Całość działa dzięki czujnikom umieszczonym z przodu oraz z tyłu samochodu, a także po jego bokach. Czujniki te nastawione są na wyłapywanie potencjalnych przeszkód na drodze samochodu, przez co pozwalają kierowcy na bardzo precyzyjne zaparkowanie samochodu nawet w przestrzeni, która na pierwszy rzut oka wydawała się zbyt mała lub ciasna.

Jak działa asystent parkowania?

Asystent parkowania zaczyna działać jeszcze przed rozpoczęciem manewru parkowania. Zamontowane w samochodzie czujniki ultradźwiękowe mierzą luki między zaparkowanymi samochodami, wzdłuż których przejeżdża chcący zaparkować auto kierowca. Kiedy czujniki znajdą odpowiednia lukę, pozwalają samochodowi na jej minięcie i sygnalizują kierowcy konieczność zatrzymania się. Od tego momentu rola kierowcy ogranicza się do wciskania odpowiedniego pedału – gazu lub hamulca – oraz do wrzucenia biegu wstecznego, a polecenia, które wydaje Park Assist wyświetlają się na ekranie nawigacji lub komputera.

Podczas manewru parkowania kierowca nie dotyka kierownicy. Ta obraca się sama, a steruje nią asystent parkowania. System automatycznie wykonuje odpowiednią ilość obrotów kierownicą dokładnie wtedy, kiedy jest to konieczne. Kierowca może się skupić na wykonywaniu poleceń naciśnięcia odpowiedniego pedału lub wrzucenia biegu.

W ten sposób system Park Assist może pomóc w zaparkowaniu samochodu na nawet bardzo ciasnym miejscu parkingowym. Niektóre systemy pozwalają już nawet na parkowanie prostopadle do chodnika lub pomagają wyjechać samochodem z powrotem na ulicę.

Zobacz film: asystent parkowania w Audi A4 (B9)

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *