ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Mechanizm różnicowy (Dyferencjał)

Mechanizm różnicowy - Dyferencjał

Mechanizm różnicowy, zwany często dyferencjałem jest istotnym elementem w każdym pojeździe samochodowym, który to potrafi poruszać się po łuku. W dużym uproszczeniu można stwierdzić, że służy on do tego, aby koła na osi napędzanej nie obracały się z tą samą prędkością.

Na czym polega blokada dyferencjału?

Do napędu każdego pojazdu samochodowego nie wystarczy tylko silnik ze sprawną skrzynią biegów. Żeby koła mogły się sprawnie poruszać potrzebny jest jeszcze różnicowy mechanizm, którego najważniejszym zadaniem jest kompensacja różnicy prędkości obrotowej półosi kół osi napędowej w czasie wykonywania przez nie torów o różnorodnych długościach. Mechanizm ten jest bardzo często nazywany dyferencjałem, który to wymyślili przed wieloma wiekami Chińczycy. Nazwa ta pochodzi od słowa dyferencja czyli różnica.

Mechanizm objawy podczas jazdy po łuku

Ideą mechanizmu różnicowego jest umożliwienie każdemu pojazdowi samochodowemu bezproblemowego pokonywania zakrętów. Otóż podczas wchodzenia w łuk koło zewnętrzne na osi napędzanej ma zawsze do pokonania znacznie dłuższą trasę od koła znajdującego się od wewnętrznej strony. W związku z tym, koło znajdujące się na zewnętrznej stronie musi obracać się szybciej od koła wewnętrznego. Aby oba koła nie obracały się z tą samą prędkością potrzebny jest właśnie dyferencjał. Gdyby nie był on obecny, wówczas w każdym aucie jedno z kół na osi napędzanej ślizgałoby się po powierzchni drogi. Czasem podczas ruszania z miejsca mechanizm może sprawiać kłopoty. Dzieje się tak wówczas, gdy jedno z kół znajduje się na śliskiej nawierzchni, w postaci zmarzniętego śniegu czy lodu. W takiej sytuacji dyferencjał przekazuje cały moment obrotowy właśnie na to koło, dlatego że koło posiadające lepszą przyczepność potrzebuje wówczas znacznie większego użycia momentu obrotowego, aby sprawnie pokonać wewnętrzne tarcie w mechanizmie różnicowym.

Budowa mechanizmu różnicowego

Mechanizm ten składa się z kilku kół zębatych o kształcie stożka, które to są zamknięte w wirującej obudowie połączonej z kołem talerzowym. Przekazanie momentu obrotowego ze skrzyni biegów oraz silnika na poszczególne koła napędzane następuje wówczas, gdy wałek atakujący napędza koło talerzowe dzięki specjalnej przekładni hipoidalnej. Mechanizm taki musi znajdować się w każdym samochodzie, bowiem skutecznie zapobiega powstawaniu niepożądanych napięć w układzie napędowym, co mogłoby dużej mierze skutkować awariami, zwiększonym zużyciem paliwa oraz znacznie większym zużyciem opon.


4.2/5 - (5 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *