ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Ceramiczne klocki hamulcowe opcją nie dla każdego

Standardowo ceramiczne elementy wyposażenia, takie jak tarcze hamulcowe czy okładziny trafiają na wyposażenie aut sportowych. Przemawia za tym lepszą odporność na wysokie temperatury. Górują on w tym nad tarczami ze stopów metalowych.

Ceramiczne klocki hamulcowe – jakie są róznice

Natomiast ceramiczne klocki hamulcowe będą wyśmienitym wyborem dla posiadaczy zwykłych samochodów, który nie są zainteresowani posiadanie sportowych aut z wysokimi osiągami. Celem zwykłych kierowców nie jest maksymalne poprawianie skuteczności układu hamulcowego w wymagających warunkach. Przewaga ceramicznych klocków leży zupełnie gdzie indziej – jest nią estetyka, tak ważna w przypadku zwyczajnego pojazdu. Ceramiczne klocki hamulcowe podczas hamowania pojazdu nie powodują zabrudzeń felg. Pozostałe typy klocków hamulcowych często takie zabrudzenia wywołują. Odpowiedzialne za to są mieszanki, z których wytwarza się elementy cierne. Przy klockach ceramicznych nie pojawia się tyle pyłu w czasie hamowania. Felgi, zarówno przednie i tyle, są czystsze. Przedstawiając ceramiczne klocki hamulcowe należy mieć na względzie ich trwałość. Nie ustępuje ona w żadnym wypadku pozostałym rozwiązaniom, a w niektórych przypadkach nawet ją nieznacznie przewyższa. Również cichsza praca tego typu klocków będzie doskonałym argumentem za ich montażem w pojeździe. W trakcie hamowania kierowca nie usłyszy skrzypnięć ani pisków. Nie ma wpływu na głośność pracy nawet temperatura hamulców. Co więcej, wzrost temperatury nie wpłynie ujemnie na skuteczność ich pracy. Stąd też klocki ceramiczne znacznie skracają drogę hamowania pojazdu.

Jaki jest koszt ceramicznych klocków hamulcowych?

Ceramiczne klocki hamulcowe nie są zbyt tanim rozwiązaniem. Nie zadowolą również osób, poszukujących najbardziej skutecznych elementów do pojazdu. Niemniej jednak kierowcy ucieszą się z braku nadmiernej głośności układu hamulcowego jak i braku większych wibracji podczas hamowania. Ogólnie poprawia się dzięki nim komfort jazdy. Zaleca się dopasowywać je do aut z alufelgami jak i z felgami stalowymi. Ceny rynkowe wahają się od około 340 zł (w przypadku Citroena C5) do 573 zł (Audi A4). Ceny te są o kilkadziesiąt złotych większe, niż przy standardowych klockach hamulcowych. Mimo tego ceramiczne klocki są warte polecenia kierowcom.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *