ul. Chodkiewicza 60, 85-667 Bydgoszcz

602 319 373 lub 786 865 480 warsztat@mechanikbydgoszcz.eu

Kiedy wymieniać świece zapłonowe?

świece zapłonowe

Świeca zapłonowa jest podstawą funkcjonowania układu zapłonowego. Choć to właśnie od tego elementu zależy sprawność silnika, jego moc oraz zużycie paliwa, to jest to część bardzo tania, o której często zapominamy. Zapominamy niesłusznie. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Czym są świece zapłonowe oraz do czego służą?

Wbrew pozorom, świeca zapłonowa jest urządzeniem o niesamowicie prostej konstrukcji, który nie przeszedł zbyt wielkiej ewolucji od bardzo wielu lat. Jej elementarnym zadaniem jest wywołanie we wnętrzu komory wyładowania elektrycznego, które jest potrzebne, by samochód ruszył. Samo wyładowanie następuje pomiędzy elektrodą centralną, a jedną lub kilkoma bocznymi elektrodami świecy. By takowy proces miał miejsce, potrzeba zaistnienia pewnej minimalnej wartości napięcia wtórnego. Jeśli chcielibyśmy ten proces wyjaśnić w odrobinę prostszy sposób, należało by powiedzieć, że świeca zapłonowa ma za zadanie dać iskrę, która inicjuje proces spalania paliwa.

Jak często wymieniać świece zapłonowe?

W związku z tym, że świece zapłonowe pełnią tak istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu samochodu, wszakże bez ich pomocy auto w ogóle nie jest w stanie nawet ruszyć z miejsca, jak często powinno się zadbać o to, by wymienić je na nowe? Oczywiście, wszystko zależy od tego o jakiej jakości świec mowa. Istotne jest także, czy jeździmy na benzynie czy na gazie. Za wyjściową wartość uznaje się mimo wszystko 50 tysięcy kilometrów w przypadku benzyny oraz 25 tysięcy kilometrów, gdy mowa o gazie.

Opłaca się wymieniać świece

Z drugiej strony jednak, czysto teoretycznie można na tych samych świecach jeździć przez bardzo długi czas. Należy jednak pamiętać, że jest to bardzo nieopłacalne, ponieważ samochód traci na wydajności oraz mocy, spala zatem więcej paliwa. Ostatecznie, okazuje się zatem, że chcąc oszczędzić odrobinę pieniędzy na wymianie świec zapłonowych, bardzo szybko stracimy wielokrotność owej kwoty, ponieważ będziemy musieli zdecydowanie częściej udawać się na stację benzynową.


5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *